Türkiye-İsrail ilişkileri (1948-1968)
Türkiye-Israel relation (1948-1968)
  1. Tez No: 821756
  2. Yazar: MANSUR AHMET ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmamızın temel amacı Türkiye-İsrail ilişkilerinin 1948 ile 1968 yılları arasında hangi temeller üzerinde kurulduğunu ve nasıl bir seyir izlediğini araştırmaktır. Orta Doğu ve Dünya genelindeki gelişmelerden nasıl etkilendikleri üzerinde çalışılmıştır. Soğuk Savaş döneminde tutumları ve yaşanan gelişmeler karşısında verdikleri tepkiler incelenmiştir. Bu çerçevede bölgesel aktörler ve egemen güçlerin politikaları karşısında her iki devletin tutumları, birbirleriyle ilişkileri çalışılmıştır. Araştırmanın giriş kısmında Yahudi halkının tarihsel olarak yaşantısını kısa bir şekilde verildikten sonra İsrail Devleti'nin kuruluş sürecini, kuruluşundan sonraki bölgesel güçlerin tavırları, Dünya ülkelerinin yaklaşımları ve egemen güçlerin politikalarına değinilirken Türkiye-İsrail ilişkilerinin bu süreçte nasıl olduğu çalışılmıştır. Türkiye'nin bu dönemde kendi çıkarları çerçevesinde gösterdiği tavırların incelendiği bu çalışmada İsrail Devleti ile ilişkilerini ve dış politikadaki tavrı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of our study is to investigate the foundations on which Türkiye-Israel relations were established between 1948 and 1968 and what kind of course they followed. It has been studied how they are affected by the developments in the Middle East and the world. Their attitudes during the Cold War and their reactions to the developments were examined. In this context, the attitudes of both states and their relations with each other against the policies of regional actors and sovereign powers have been studied. In the introduction part of the research, after giving a brief history of the Jewish people, the establishment process of the State of Israel, the attitudes of the regional powers after its establishment, the approaches of the world countries and the policies of the sovereign powers were discussed, and how Turkey-Israel relations were in this process. In this study, which examines the attitudes of Turkey in this period within the framework of its own interests, its relations with the State of Israel and its attitude in foreign policy are investigated.