Türkiye-İsrail ilişkileri (1948-2002)
Türkiye-Israel relations (1948–2002)
  1. Tez No: 919023
  2. Yazar: KAMİL ABBASOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRŞAT SARIALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada, Türkiye ile İsrail arasındaki siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin 1948-2002 arası dönemde nasıl geliştiği ve şekillendiği analiz edilerek Türkiye'nin Orta Doğu'da İsrail ile neden yakınlaşması gerektiği sorusuna yanıt aranmaktadır. Söz konusu çalışmada, ikili ilişkilerdeki dönüm noktaları göz önünde bulundurularak 1948-1965, 1965- 1983 ve 1983-2002 olmak üzere üç ana başlıkta ele alınmıştır. İlişkilerin analizi yapılırken arşiv çalışması, geçmiş dönem gazeteler, çeşitli yerli ve yabancı kitaplar ile makalelerden yararlanılarak her dönemin bölgesel ve uluslararası dinamikleri dikkate alınarak iki devletin dış politikasını ve karşılıklı ilişkilerini ne şekilde etkilediği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes how political, economic, social and cultural relations between Turkey and Israel developed and took shape between 1948-2002 and seeks an answer to the question of why Turkey should get closer to Israel in the Middle East. In this study, the turning points in bilateral relations are taken into consideration and are discussed under three main headings: 1948-1965, 1965-1983 and 1983-2002. While analyzing the relations, archive work, past newspapers, various local and foreign books and articles are used to reveal how the regional and international dynamics of each period affected the foreign policy and mutual relations of the two states.