Kibyra'dan tapınak tipli anıt mezar
Temple type monumental tomb from Kibyra
  1. Tez No: 821755
  2. Yazar: SEMAGÜL YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kibyra'dan Tapınak Tipli Anıt Mezar adlı tez çalışması kapsamında, Kibyra üçüncü derece sit alanı dışarısında yer alan ve tapınak cepheli olarak tasarlanmış anıtsal mezar ele alınmıştır. Öncelikle yapının bulunduğu kent hakkında bilgiler verilmiş kentin nekropolleri, mezar tipleri ve ölü gömme gelenekleri incelenerek mezar yapısının kent içerisindeki durumu netleştirilmiştir. Sonrasında, tapınak mezar kavramı, kökeni ve gelişimi irdelenerek tapınak cepheli olarak tasarlanmış Anadolu örnekleri hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Ana konuyu oluşturan Kibyra Tapınak Mezarının rölöve ve rekonstrüksiyon çizimleri yapılarak olması gereken mimari kurgusu ortaya konulmuştur. Bu bağlamda yapının, Anadolu örnekleri ile benzer ve farklı mimari özellikleri karşılaştırılmış ve mimari örgeleri üzerinde bulunan bezemeleri ile stil kritik çalışması gerçekleştirilerek tarihleme önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis titled“Temple Type Monumental Tomb from Kibyra”, the monumental tomb located outside the third degree protected area of Kibyra and designed as a temple facade was analysed. Firstly, information about the city where the structure is located was given and the necropolises, grave types and burial traditions of the city were analysed and the status of the tomb structure within the city was clarified. Afterwards, the concept of temple tomb, its origin and development are analysed and detailed information is given about the Anatolian examples designed with temple facades. The survey and reconstruction drawings of the Kibyra Temple Tomb, which constitutes the main subject, were made and its architectural fiction was revealed. In this context, the similar and different architectural features of the building were compared with the Anatolian examples, and a style critical study was carried out with the decorations on the architectural patterns and a dating proposal was presented.