Time-dependent seismic performance assessment of RC buildings exposed to corrosion
Korozyona maruz kalan betonarme binaların zamana bağlı sismik performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 821759
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SOYÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Donatı çubuklarının korozyonu, betonarme yapıların bozulmasının en önemli nedenlerinden biridir. Korozyona bağlı güvenlik sorunları ve mevcut yapıların onarımı için kullanılacak gerekli ve mevcut bütçeler arasındaki fark, rehabilitasyon projelerini doğru bir şekilde önceliklendirerek maliyetleri optimize etmek ve yapısal güvenlik sorunlarının üstesinden gelmek içinyapıların hizmet ömrünün güvenilir bir şekilde tahmin edilmesini oldukça kritik hale getirmektedir. Bu çalışmada, saha incelemeleri ile belirlenen mevcut korozyon seviyelerine göre mevcut yapıların gelecekteki korozyon yayılımını tahmin etmek için Reverse Monte Carlo yöntemi kullanılmıştır. Önerilen yöntemin yeniliği, gelecekteki korozyon yayılımına ilişkin beklentilerin güvenilirliğini artırmak için donatıların mevcut korozyon seviyelerini kullanmasıdır. Başka bir deyişle, saha ölçümleri, korozyon seviyelerini tahmin etmek için kullanılan matematiksel modellerin doğrulanabileceği referans noktaları olarak kullanılmaktadır. Yeni Zelanda'da bulunan ve 1928'de inşa edilen korozyona uğramış betonarme bir bina için önerilen yöntem kullanılarak bir vaka çalışması yapılmıştır. İlk adım olarak, binanın mevcut korozyon seviyesi, korozyonun gelecekte nasıl yayılabileceğini tahmin etmek için kullanılmıştır. Daha sonra OpenSees platformu kullanılarak binanın sonlu eleman modeli geliştirilmiş ve binanın gelecekteki sismik performansını değerlendirmek için doğrusal olmayan statik analizler gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, bir binanın mevcut korozyon seviyelerine ilişkin verilerin, mevcut binaların gelecekteki sismik performansları için güvenilir tahminler yapmak için değerli bir girdi olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Corrosion of reinforcing bars is one of the most notable reasons of the deterioration of reinforced concrete structures. The safety problems related to corrosion and the differences between the required and available budgets that will be used to repair the existing structures make the reliable prediction of the service-life of structures quite critical to optimize the costs by accurately prioritizing the rehabilitation projects and to overcome the structural safety problems. In this study, Reverse Monte Carlo method is used to predict the future corrosion propagation of existing structures in accordance with the existing corrosion levels identified by site inspections. The novelty of the proposed method is to use existing corrosion levels of the reinforcements to increase the reliability of the expectations related to corrosion propagation in the future. In other words, site measurements are used as reference points according to which mathematical models used to predict corrosion levels can be validated. A case study was performed using the proposed method for a corroded reinforced concrete building located in New Zealand and constructed in 1928. As the first step, the existing corrosion level of the building was used to predict how corrosion can propagate in the future. Afterwards, the finite element model of the building was developed using the OpenSees platform, and nonlinear static analyses were performed to assess the future seismic performance of the building. Results shows that the data of the existing corrosion levels of a building can be a valuable input to make reliable estimations for the future seismic performances of the existing buildings.