Non Q, non ST elevasyonlu miyokard enfarktüslü hastalarda miyokard performans indeksi (MPİ) ile ejeksiyon fraksiyonu (EF) arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between myocardial performance index (MPI) and ejection fraction (EF) in patients with non Q, non ST elevated myocardial infarction
- Tez No: 821760
- Danışmanlar: DR. MEHMET BURAK AKTUĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Akut Miyokard İnfarktüsü (AMİ) geçirmiş hastalarda miyokard performans indeksi (MPİ) önemli bir prognostik parametredir. Bu çalışmada, kardiyovasküler hastalıklarda prognozu etkileyen bir risk faktörü olan MPİ ve ejeksiyon fraksiyonu (EF) arasındaki ilişkiyi inceledik. Gereç ve Yöntem: 2010 Ekim ve Kasım tarihleri arasında hastanemizde yatan non- ST elevasyonlu AMİ olan 35 hastayı inceledik. MPİ'nin sayısal değerini elde etmede pulsed Doppler ekokardiyografi kullanıldı. Bulgular: Ortalama MPI düzeyi 0.45±0.15 olarak bulundu. MPİ ile yaş (p=0,430), boy (p=0,993) ve EF (p=0,451) arasın- da anlamlı bir ilişki saptanmadı. Diabetes mellitusu olan ve olmayan hastalara ilişkin, yaş (p=0,959), MPİ (p=0,986), boy (p=0,888) ve EF (p=0,355) değerleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Hipertansiyon (HT) ve yaş (p=0,01) arasın- da yüksek anlamlı bir ilişki saptandı. Ancak HT ve boy (p=0,154), MPİ (p=0,205) ve EF (p=0,837) arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda, non-ST elevasyolu AMİ'li hastalarda MPİ ile hipertansiyon, diabetes mellitus, yaş, EF ve boy ara- sında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Hasta sayısının az olması ve hastaların akut dönemde gözlem altında olmalarına rağ- men, kronik dönem için izlem eksikliğinin olması bunun nedeni olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Myocardial performance index (MPI) is an important prognostic parameter in patients suffering from Non-ST with myocardial infarction (AMI). In this work, we aimed to investigate the relationship between MPI, which is a risc factor affecting the prognosis in cardiovascular diseases, and the ejection fraction (EF). Material and Method: We examined 35 AMI patients with non ST-elevation in our hospital between October-November 2010. We used pulsed doppler echocardiography to obtained the numerical value of MPI. Results: Mean MPI value was found 0.45±0.15. There were no significant relationship between MPI and age (p=0.430), height (p=0.993) and EF (p=0.451). Regarding the patients with and without diabetes mellitus, no statistical significance was detected for age (p=0.959), MPI (p=0.986), height (p=0.888) and EF (p=0.355) values.