Design of multiple-output flyback converter with independently controlled outputs for TV power supply
TV güç kaynağı için bağımsız olarak kontrol edilen çıkışlara sahip çok çıkışlı flyback dönüştürücü tasarımı
- Tez No: 821782
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, bir televizyon güç kaynağı sistemi için çıkışları bağımsız control edilen çok çıkışlı bir flyback dönüştürücü tasarımını sunmaktadır. Önerilen dönüştürücü, TV içindeki çeşitli alt sistemlere verimli ve hassas güç dağıtımına izin vererek, çoklu çıkışların çıkış voltajını ve akımını bağımsız olarak kontrol etme yeteneğine sahiptir. Arka ışık LED'lerinin akımı ve sistem besleme gerilimi bağımsız olarak kontrol edildi ve arka ışık LED'leri doğrudan aynı flyback trafosundan beslenerek bir düşürücü veya yükseltici dönüştürücü aşamasına olan ihtiyacı ortadan kaldırıldı. 12V sistem voltajı ek bir N-MOSFET tarafından regüle edildi. Ekstra bir dönüştürücü aşamasının olmaması ve küçük transformatör boyutlarının kullanılması sayesinde, daha yüksek tepe verimliliği ve güç yoğunluğu elde edilirken, hem kart boyutları hem de maliyetler azaltıldı. Önerilen modelin simülasyonu ve deneysel tasarımı detaylı bir şekilde anlatılmış ve sonuçlar paylaşılmıştır. Her iki çıktının regülasyonu sağlandı ve ölçüldü. Çıkışların en kötü regülasyonu, her iki çıkış yükü de hafifken 12V çıkış voltajı dalgalanma seviyesi \%5.61 olduğunda ölçüldü. Tam yük koşullarında, 12V dalgalanma seviyesi \%2.28 olarak ölçüldü. Termal ölçümler oda koşullarında 230VAC giriş voltajında tam yük koşullarında yapıldı. En yüksek sıcaklık, flyback MOSFET'inde 74.0 Celcius olarak not edildi. Geleneksel karta kıyasla güç kartı boyutları \%28,8 oranında küçüldü, BOM maliyeti 0,46 USD azaldı ve en yüksek verimlilik \%1,35 artarak \%90,85 olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
This study presents the design of a multiple-output flyback converter (MOFC) with independently controlled outputs for a television power supply system. The proposed converter is capable of independently controlling the output voltage and output current of multiple outputs, allowing for efficient and precise power delivery to various subsystems within the TV. The current of the backlight LEDs and the system supply voltage are controlled independently, and the backlight LEDs are directly fed from the same flyback transformer, eliminating the need for a buck or boost converter stage. The 12V system voltage is regulated by an additional N-MOSFET. Thanks to the absence of an extra converter stage and the use of small transformer sizes, both card sizes and costs are reduced while achieving higher peak efficiency and power density. The simulation and experimental designs of the proposed model are explained in detail, and the results are shared. Regulation of both outputs is achieved and measured. The worst regulation of the outputs is measured when the 12V output voltage ripple level is \%5.61 when both output loads are light. At full loading conditions, the ripple level of 12V is measured \%2.28. Thermal measurements are done in room conditions at full loading conditions at an input voltage of 230VAC. The peak temperature is noted 74.0 Celcius on the flyback MOSFET. Power card sizes are reduced by \%28.8 and the BOM cost is decreased by 0.46 USD and the peak efficiency is measured \%90.85 which is increased by \%1.35 in comparison to the conventional card.