Duygusal zekâ ve narsisizm arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A research on the relationship between emotional intelligence and narcissism
  1. Tez No: 821783
  2. Yazar: SEVİM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE İRMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hızla değişen yaşam temposunda bireylerin hem özel hem de iş hayatlarında başarıya ulaşmaları ve sorunlara bir çözüm bulmaları sadece bilişsel zekâ ile mümkün olmamaktadır. Duygusal zekânın duyguları anlayabilme, kontrol edebilme ve empati yapabilme yetenekleri bireyler için bilişsel zekânın tamamlayıcı bir parçası niteliğindedir. Bireyselliğin artmasıyla beraber narsisist bireylerin de arttığı görülmektedir. Olumsuz yönleri kadar olumlu yönleri de bulunan narsisizmin, örgütlerde kontrol altında tutulmasının çalışanların ve örgütün yararına olacağı öngörülmektedir. Narsisizmin duyarsızlık ve empatiden yoksunluk özellikleri, narsisistlerin duygusal becerilerinin yetersiz olduğunu göstermektedir. Ancak büyüleyici bir retoriğe ve çekici liderlik özelliklerine sahip olan narsisistik bireylerin, başkalarını manipüle etme becerileri göz önüne alındığında duygusal bakımdan yüksek becerilere sahip oldukları görülmektedir. Dolayısıyla çalışmanın amacı bu iki önemli konunun birbiriyle olan ilişkisinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Denizli ilinde imalat sektöründeki 309 çalışana anket yöntemi uygulanmıştır. Bu bağlamda çıkan sonuçlar ışığında duygusal zekâ ile narsisizm arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki görülmüştür. Aynı zamanda duygusal zekânın ve narsisizmin demografik değişkenlerle olan ilişkisi incelenmiştir. Buna göre duygusal zekâ, cinsiyet ve eğitim durumuyla anlamlı bir ilişki gösterirken yaş ile herhangi bir ilişkisi saptanmamıştır. Narsisizmin demografik faktörlerle olan ilişkisinde yaş ve cinsiyete göre anlamlı bir farklılık görülürken, eğitim durumuyla herhangi bir ilişki görülmemiştir. Çalışmanın üçüncü amacı doğrultusunda beyaz yakalıların duygusal zekâları ve narsisizm özellikleri, yönetici olup olmamalarına göre incelenmiştir. Duygusal zekânın duyguları kullanma boyutu ile yöneticiler ve yönetici olmayanların arasında çıkan farklılığa göre yöneticiler, yönetici olmayanlara nazaran duygu kullanımı konusunda daha yeteneklidir. Narsisizmin otorite boyutu ile yöneticiler ve yönetici olmayanların arasında çıkan farklılığa göre ise yöneticiler, yönetici olmayanlara kıyasla daha otoriterdir.
Özet (Çeviri)
In todays rapidly changing pace of life, it is not possible for individuals to achieve success and to find solutions to problems only with cognitive intelligence. Emotional intelligence's ability to understand, control and empathize with emotions is a complementary part of cognitive intelligence for individuals. In modern world, it is seen that narcissistic individuals increase with the increase of individuality. It is predicted that narcissism will benefit employees and the organization if it is kept under control in organizations. Narcissistic individuals, who have captivating rhetoric and attractive leadership qualities, seem to have high emotional skills when their ability to manipulate others is considered. Therefore, the study examined the relationship between these two important issues. Questionnaire distributed to 309 employees in the manufacturing sector in Denizli province. Acording to results, a significant and positive relationship was observed between emotional intelligence and narcissism. At the same time, emotional intelligence showed a significant relationship with gender and educational status and narcissism was showed a significant relationship with to age and gender. In line with the third objective of the study, emotional intelligence and narcissism characteristics of white-collar workers were examined according to whether they were managers or not. According to the difference between managers and non-managers in the use of emotions dimension of emotional intelligence, managers are more skilled in the use of emotions than non-managers. According to the difference between managers and non managers with the authority dimension of narcissism, managers are more authoritarian than non-managers.