Güç çarpanı düzeltilmiş çok çıkışlı anahtarlamalı kaynak teori ve uygulaması
Power factor corrected multiple output flyback converter design
  1. Tez No: 201056
  2. Yazar: TARIK KIRAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FADIL ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalısmada çok çıkıslı Flyback tipi bir SMPS'in önüne aktif güç çarpanı düzeltici tasarlanıp sebeke akımının dalga sekli sebeke gerilimi ile aynı fazda ve sinüzoidal olmasına çalısılmıstır. Aktif güç çarpanı düzeltmesinin teorisi ve tasarımı incelenerek Powersim simülasyonu ile güç çarpanı düzeltmesinin benzesimi yapılıp çalısma dalga sekilleri elde edilmistir. Pratik uygulamada ise süreksiz iletim modu tekniginde takipçi tipi SMPS olarak çalısan MC33260 tüm devresi ile güç çarpanı düzeltilmesi saglanmıs, simülasyondan elde edilen dalga sekilleri ile pratikte elde edilen dalga sekilleri karsılastırılmıstır. Güç çarpanı düzeltilmesine yük olarak anahtarlamalı kaynak tasarımı için çok çıkıslı Flyback tipi SMPS tercih edilip tasarımı incelenmistir. Bu tasarımda Flyback tipi SMPS elemanları ile SMPS trafosunun seçimi ve hesaplanması anlatılmıstır. Süreksiz iletim modu tekniginde akım denetimli olarak çalısan dâhili anahtara sahip bir denetleyici kullanılarak 22W'lık Flyback tipi bir SMPS tasarlanmıstır. Tasarlanan çok çıkıslı anahtarlamalı kaynagın güç çarpanı düzeltilmesi yapıldıgı ve yapılmadıgı durumdaki akım dalga sekilleri elde edilmis ve karsılastırılmıstır. Güç çarpanı düzeltilmis çok çıkıslı Flyback tipi SMPS'in akım dalga sekli ile gerilim dalga seklinin aynı fazda oldugu gözlemlenmis ve güç çarpanı degeri 1'e yaklastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, active Power Factor Correction (PFC) pre-converter is designed to bring the line current in phase with the line voltage and to make its waveform sinusoidal. By studying the theory and the design of active Power Factor Correction, the simulation of PFC is done by Powersim packet program and its waveform is obtained. In practical design, Power Factor Correction is achieved with MC33260 controller which works in discontinuous mode as a pre-converter. The waveforms of the simulation and practical design circuit are compared. As the load for PFC, multiple output Flyback converter is preferred and its design is analyzed. In Flyback converter design, the selection and the calculation of all the SMPS circuit elements and its transformer are described. By using a controller which has an internal switch that works in the current control mode and 22W Flyback converter is designed. The current waveforms of multiple output Flyback converter with and without PFC are obtained and compared. It is observed that the line current waveform of power factor corrected multiple output Flyback converter is in the same phase with the line voltage. It indicates that a corrected power factor close to 1 is achieved.