Mesleki yeterlilik belgesi almaya aday inşaat işçilerinin mesleki bilgilerinin istatistiksel olarak araştırılması ve sonuçların inşaat sektörü özelinde yorumlanması
Statistical investigation of building material information of construction workers candidate for vocational qualification certi̇fi̇cate and interpretati̇on of the results speci̇fi̇c to the construction sector
  1. Tez No: 821807
  2. Yazar: FATİH ARDIÇLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamızda 11 Kasım 2018 tarihinde 30592 sayılı Resmî Gazete' de yayınlanan“Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ”ile tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanlar için Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması zorunlu hale getirilen alanlardan olan inşaat işçiliği mesleği özelinde bir araştırma yapılmıştır. 16UY0253-2 İnşaat İşçisi (Seviye 2) (Rev. No:00) performansa dayalı sınavına katılan adayların Ulusal Yeterlilik' te belirlenen 5 temel mesleki kategoride (ahşap kalıpçılık, betonarme demirciliği, betonculuk, duvarcılık ve sıvacılık) ve iş sağlığı ve güvenliği alanında adayların aldıkları puanlar üzerinden yorumların yapıldığı çalışmada, sınava katılım sağlayan adayların eğitim durumları, yaşları ve sınava katıldıkları coğrafi bölgelere göre istatistiki değerlendirmeler yapılmıştır. Mesleki Yeterlilik Kurumu ve TÜRKAK tarafından akredite edilmiş, merkezleri Ankara ve İstanbul'da bulunan ve Türkiye çapında birçok ilde mesleki yeterlilik belgesi süreçlerini yürüten üç farklı yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu tarafından belgelendirme süreçleri tamamlanmış 1138 Mesleki Yeterlilik Belgesi Almaya Aday İnşaat İşçisinin performansa dayalı sınavlarının sınav sonuçlarının 5 temel mesleki kategoride (ahşap kalıpçılık, betonarme demirciliği, betonculuk, duvarcılık ve sıvacılık) ve iş sağlığı ve güvenliği alanında adayların sınav puanları istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Ayrıca sınava katılan adayların eğitim durumlarına göre, yaşlarına göre ve sınava katılım sağladıkları coğrafi bölgeye göre istatistiksel analiz yapılmıştır. Bu doğrultuda elde edilen bulgulardan Türkiye inşaat sektörü özelinde inşaat işçilerinin temel mesleki bilgi düzeyleri baz alınarak, bölgesel düzeyde, eğitim durumuna göre ve sınava katılım sağlayan adayların yaşlarına göre ihtiyaçların ve eksikliklerin tespit edilebilmesi amaçlanmış ve bu kapsamda sonuçlar yorumlanmıştır. Ayrıca önceki çalışmalardan da destek alınarak tespit edilen eksikliklerin çözümleri hakkında tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, a research was conducted on the construction worker profession, which is one of the fields in which the Occupational Qualification Certificate has been made compulsory for those who work in dangerous and very dangerous jobs with the“ Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ ”, published in the Resmi Gazete No. 30592 on November 11, 2018. 16UY0253-2 Construction Worker (Level 2) (Rev. No:00) performance-based examination of candidates in 5 basic occupational categories (wood molding, reinforced concrete blacksmithing, concrete working, masonry and plastering) and occupational health and safety in the field of occupational health and safety. In the study, in which comments were made on the scores they received, statistical evaluations were made according to the educational status of the candidates who participated in the exam, their ages and the geographical regions they participated in the exam. Certification processes have been completed by three different authorized certification bodies accredited by the Mesleki Yeterlilik Kurumu and TÜRKAK, headquartered in Ankara and Istanbul, and carrying out vocational qualification certificate processes in many provinces across Turkey. The exam scores of the candidates in the occupational category (wood moulding, reinforced concrete smithing, concreting, masonry and plastering) and in the field of occupational health and safety were statistically analyzed. In addition, statistical analysis was made according to the educational status of the candidates who participated in the exam, according to their age and the geographical region they participated in the exam. Based on the findings obtained in this direction, it was aimed to determine the needs and deficiencies of the Turkish construction sector, based on the basic professional knowledge levels of the construction workers, at the regional level, according to the educational level and age of the candidates who participated in the exam, and the results were interpreted in this context. In addition, with the support of previous studies, recommendations were made about the solutions of the identified deficiencies.