X-ray görüntülerinden köpeklerde uzun kemik kırıklarının meydana gelme zamanına göre sınıflandırılması
Classification of long bone fractures in dogs from X-ray images according to the time of occuration
  1. Tez No: 821808
  2. Yazar: BERKAN TEZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Biyomedikal alanda önemli bir rol oynayan derin öğrenme algoritmaları, son yılların en popüler konularından biridir. Bu algoritmalar, görüntüleme yöntemleri kullanılarak hastalık ve kırık tespiti, biyolojik veri kestirimi, doku ve organ bölütlemesi, eksik veri tamamlanması gibi birçok uygulama için başarılı sonuçlar sağlamaktadır. Kemiklerdeki kırık tespiti, özellikle bu alanda en çok araştırılan konulardan biridir. Ancak, bu uygulamaların büyük çoğunluğu insan tıbbında kullanılırken, veteriner tıp uygulamaları daha az araştırılmıştır. Bu alandaki eksiklik, tez konusunun en büyük motivasyon kaynağı olmuştur. Bu tez çalışması kapsamında, köpeklere ait X-ray görüntülerini içeren veri seti ile uzun kemiklerdeki kırığın varlığının saptanması ve var olması durumunda da kırığın zamanına göre sınıflandırılması hedeflenmiştir. Biyomedikal görüntü işleme alandaki pek çok çalışma gibi, bu çalışmada da farklı derin öğrenme mimari karşılaştırılarak sonuçlar en iyileştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Deep learning algorithms, which play an important role in the biomedical field, are one of the most popular topics in recent years. These algorithms provide successful results for many applications such as disease and fracture detection, biological data prediction, tissue and organ segmentation, and missing data completion using imaging methods. Fracture detection in bones is particularly one of the most researched topics in this field. However, while the majority of these applications are used in human medicine, veterinary medicine applications have been less studied. The lack of research in this field has been the main motivation for the thesis topic. Within the scope of this thesis study, the aim is to detect the presence of a fracture in the long bones in dogs using a dataset containing X-ray images of dogs, and to classify the fracture according to its time of occurrence if it exists. Like many studies in the field of the biomedical image processing, different deep learning architectures are compared, and the results are tried to be optimized.