Türk Ceza Hukukunda haksız arama suçu
Crime of unlawful search in Turkish Criminal Law
- Tez No: 821865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN ÖZYÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Arama; şüpheli ya da sanığa yönelik olarak suç delillerinin veya müsadereye konu olabilecek eşyanın ele geçirilmesini sağlamak amacıyla kişinin konutunda, iş yerinde, aracında, eşyalarında, bilgisayar ve bilgisayar programları ve kütüklerinde veya kişi üzerinde icra edilen ve gizlenen bir şeyin ortaya çıkarılması amacını taşıyan bir araştırma işlemidir. Bu tedbir uygulanırken temel hak ve özgürlüklere müdahale edilmesi kaçınılmaz olur. Bundan dolayı arama tedbirinin yasal çerçevesi içerisinde ve usulüne uygun bir şekilde uygulanması önem arz etmektedir. Çalışmamızın konusunu oluşturan haksız arama suçu, hukuka aykırı bir şekilde üst veya eşya araması gerçekleştiren kamu görevlilerinin bu fiillerini yaptırıma bağlamaktadır. Çalışmamızda öncelikle arama kavramı ve çeşitleri ele alınmış, adli arama ve önleme araması detaylı bir şekilde incelendikten sonra aramaya hâkim olan ilkelere ve aramanın temel hak ve özgürlüklerle ilişkisine temas edilmiştir. Son olarak da haksız arama suçu, tüm unsurlarıyla birlikte ele alınmıştır. Bu kapsamda haksız arama suçunun benzer suç tipleriyle ilişkisine, suçun hukuki konusuna, maddi ve manevi unsurlarına, hukuka aykırılık unsuruna, suçun özel görünüş biçimlerine yer verildikten sonra suçun yaptırımının ne olduğu ve muhakemesinin ne şekilde yapılacağı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Search is an investigative procedure conducted with the purpose of obtaining evidence of a crime or securing potentially forfeitable items, targeting a suspect or an accused individual. It involves the search and discovery of something hidden, whether it be evidence of the crime or items subject to seizure, in a person's residence, workplace, vehicle, belongings, computer systems and logs, or on the person themselves. Given the nature of this measure, interference with fundamental rights and freedoms becomes inevitable. Therefore, it is of utmost importance for search measures to be carried out within the legal framework and in accordance with proper procedures. The subject of our study is the offense of unlawful search, which sanctions the actions of public officials who conduct unauthorized searches of a person's body or belongings. In our study, we initially address the concept and types of searches, followed by a detailed examination of judicial search and preventive search. We also discuss the principles that govern searches and the fundamental rights and freedoms violated by such actions. Lastly, we comprehensively analyze the offense of unlawful search, covering all its elements. Within this scope, we explore the relationship between the offense of unlawful search and similar offenses, its legal aspects, both material and psychological elements, the element of unlawfulness, and the specific manifestations of the offense. Subsequently, we delve into the sanctions imposed for this offense and the procedures involved in its prosecution.