Ortaokul öğrencilerinin matematiğe yönelik tutumları ile matematiksel yetkinliklerinin incelenmesi
Investigation of middle school students' attitudes towards mathematics and their mathematical competences
  1. Tez No: 821869
  2. Yazar: EVSEN ANGILCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSES TİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ortaokul öğrencilerinin matematiğe yönelik tutumları ile matematiksel yetkinliklerini incelemektir. Nicel araştırmanın benimsendiği bu çalışma, ilişkisel tarama modeline göre yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak; öğrencilerin matematiğe yönelik tutumlarını belirlemek için Önal (2013) tarafından geliştirilen“Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği”ve matematiksel yetkinliklerini belirlemek için Kılcan ve diğerleri (2021) tarafından geliştirilen“Ortaokul Öğrencileri İçin Matematiksel Yetkinlik Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilerin demografik özelliklerini belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Muğla ili Fethiye ilçesinde 5., 6., 7. ve 8. sınıflarda öğrenim gören 998 öğrenci oluşturmaktadır. Elde edilen bulgular öğrencilerin cinsiyet, sınıf düzeyi, matematik dersi ile ilgili okul dışı ders alma durumu ve matematik dersi başarı puanı değişkenlerine göre değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 22 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde Frekans, Yüzde, Bağımsız Örneklemler t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Post-Hoc Testleri (Scheffe ve Dunnett's C), Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin matematiğe yönelik tutumlarının ve matematiksel yetkinliklerinin“orta değerin üzerinde”olduğu belirlenmiştir. Ortaokul öğrencilerinin matematiğe yönelik tutumları cinsiyet değişkenine göre“kaygı”alt boyutunda ve“çalışma”alt boyutunda anlamlı farklılık göstermiştir. Erkek öğrencilerin“kaygı”puan ortalamaları kız öğrencilere göre daha yüksektir. Kız öğrencilerin“çalışma”puan ortalamaları erkek öğrencilere göre daha yüksektir.“İlgi”ve“gereklilik”alt boyutlarında ve ölçeğin tamamında anlamlı farklılık bulunamamıştır. Ortaokul öğrencilerinin matematiğe yönelik tutumları sınıf düzeyi değişkenine göre alt sınıflar lehine; matematik dersi başarı puanı değişkenine göre başarı puan aralığı yüksek olan öğrencilerin lehine anlamlı şekilde farklılaşmaktayken; matematikle ilgili okul dışı ders alma değişkenine göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Ortaokul öğrencilerinin matematiksel yetkinlikleri cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık göstermezken, sınıf düzeyi değişkenine göre alt sınıflar lehine anlamlı farklılık göstermektedir. Matematikle ilgili okul dışı ders alma durumu değişkenine göre matematikle ilgili okul dışı ders alan öğrenciler lehine; matematik dersi başarı puanı değişkenine göre matematik dersi başarı puanı yüksek olan öğrenciler lehine anlamlı farklılık göstermektedir. Araştırmada ortaokul öğrencilerinin matematiğe yönelik tutumları ve matematiksel yetkinlikleri arasında pozitif yönde, yüksek düzeyde, anlamlı bir ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the current study is to investigate middle school students' attitudes towards mathematics and their mathematical competences. This study employed the relational survey model, one of the quantitative research models. In the study, as the data collection tools, the“Scale of Attitude towards Mathematics”developed by Önal (2013) was used to determine the students' attitudes towards mathematics and the“Mathematical Competence Scale for Middle School Students”developed by Kılcan et al. (2021) was used to determine their mathematical competences. In addition, a“Personal Information Form”developed by the researcher was used to determine the demographic characteristics of the students. The sample of the study consists of 998 fifth, sixth, seventh and eighth grade students attending middle schools in the Fethiye district of the city of Muğla in the 2021-2022 school year. The findings were evaluated in relation to the variables of gender, grade level, taking out-of-school mathematics courses and mathematics course achievement. In the analysis of the collected data, frequency, percentage, Independent Samples t-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Post-Hoc Tests (Scheffe and Dunnett's C) and Correlation Analysis were used. As a result of the study, it was determined that the students' attitudes towards mathematics and their mathematical competence's are“above the average”. The middle school students' attitudes towards mathematics were found to vary significantly depending on the variable of gender in the sub-dimensions of“anxiety”and“effort”. The anxiety mean score of the male students was found to be higher than that of the female students. The mean score taken by the female students from the sub-dimension of“effort”was found to be higher than that of the male students. No gender-based significant difference was found in the sub-dimensions of“interest”and“necessity”and in the whole scale. While the middle school students' attitudes towards mathematics were found to vary significantly depending on the grade level in favour of the lower grade students and mathematics course achievement in favour of the students with greater achievement scores, they were found to not vary depending on the variable of taking out-of-school mathematics courses. The middle school students' mathematical competences were found to not vary depending on the variable of gender while they were found to vary significantly depending on the variable of grade level in favour of the lower grade students. On the other hand, the students' mathematical competences were found to vary significantly depending on the variable of taking out-of-school mathematics courses in favour of the students taking out-of-school mathematics courses and depending on the variable of mathematics course achievement in favour of the students with greater achievement scores. In the study, a positive, high and significant correlation was determined between the middle school students' attitudes towards mathematics and their mathematical competences.