The concept of the state in the philosophy of thomas hobbes
Thomas hobbes felsefesinde devlet kavramı
  1. Tez No: 821877
  2. Yazar: AHMAD KHESROW ISHANCH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ÇÜÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hiç kimse anlaşmazlıkları çözmek için daha yüksek bir otoriteye güvenmiyorsa, hiçbir adalet, iş veya kültür var olamaz. Bu sürdürülemez durumu sona erdirmek için insanlar, üstlerinde bir hükümet gücü olan bir Leviathan'ın başı karşılığında her şey üzerindeki doğal haklarından vazgeçmeyi kabul etmelidir. Bu çalışmada Thomas Hobbes'un devlete bakışı incelenmiş; Bu araştırmayı yürütme yöntemi, Thomas Hobbes felsefesi alanında yayınlanmış kitap ve makalelerin kullanımını içeren bir literatür taraması şeklindedir. Sonuçlar, Hobbes'un bir kralın başkanlık ettiği bir hükümetin, hükümdarın alabileceği en iyi biçim olduğuna inandığını gösterdi. Hobbes, tüm gücü bir kralın ellerine vermenin, siyasi otoritenin daha kararlı ve tutarlı bir şekilde uygulanması anlamına geleceğini savundu. Ayrıca Hobbes, toplum sözleşmesinin halk ile kralları arasında değil, yalnızca halk arasında var olduğunu savundu. Mutlak güç verildikten sonra halkın krala karşı ayaklanması yasa dışıydı. Hobbes'un yaptığı gibi, kilisenin kralın hükümetine müdahale etmesine karşı uyarıda bulundu. Dini çekişmenin bir iç savaşa yol açabileceğinden endişeliydi. Kilise, kralın yönetimine tabi olmalıdır, bu nedenle o, ruhani meseleler üzerinde daha sıkı kontrol sağlamayı önerdi. Hobbes'a göre, ilahi kanun ile kraliyet kanunu arasındaki çatışma durumlarında krala itaat etmekten başka çare kalmamalıdır.
Özet (Çeviri)
No justice, business, or culture can exist if no one trusts a higher authority to settle disagreements. To end this unsustainable state, people must agree to give up their natural rights to everything in exchange for the head of a Leviathan, a governmental power above them. This study investigated the view of Thomas Hobbes on government; the method of conducting this research is in the form of a literature review that includes the use of books and articles published in the philosophy of Thomas Hobbes. The results showed that Hobbes believed that a government headed by a king was the best form the sovereign could take. Placing all power in the hands of a king would mean a more resolute and consistent exercise of political authority, Hobbes argued. In addition, Hobbes argued that the social contract did not exist between the people and their king but only among them. It was illegal for the people to revolt against the king once he had been given absolute power. As Hobbes did, he warned against the church interfering in the king's government. He was worried that religious strife could spark a civil war. The church should be subordinate to the king's administration, so he suggested maintaining tighter control over spiritual matters. For Hobbes, there should be no choice but to obey the king in cases of conflict between divine and royal law.