Ebeveyn çocuk ilişkisi bağlamında çocukların problemli teknoloji kullanımı ve anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between children's problem use of technology and anxiety levels in the context of the parent child relationship
- Tez No: 821889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NUR TUĞLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı, ebeveyn çocuk ilişkisi bağlamında çocukların problemli teknoloji kullanımı ve anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılında Kocaeli ilinde bulunan resmi bağımsız anaokulları ve resmi ilkokulların içerisinde yer alan anasınıflarındaki 48-72 aylık 315 çocuk ve ebeveynlerinden oluşmaktadır. Bu araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline uygun olarak yürütülmüştür. Bu araştırmada seçkisiz örnekleme yöntemlerinden biri olan basit seçkisiz örnekleme kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Genel Bilgi Formu”Aytaç, Çen ve Yüceol (2018) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Ebeveyn Çocuk İlişkisi Ölçeği”Konca, Akbulut ve Baltacı (2022) tarafından geliştirilen“Çocuklar İçin Problemli Teknoloji Kullanımı Ölçeği”ve Şahin (2020) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Okul Öncesi Çocuklarda Anksiyete (Kaygı) Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Kolmogorov-Smirnov Testi, Bağımsız Gruplar T Testi, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis-H Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Levene Homojenlik Testi, Dunnet C Testi, Tukey Testi, Pearson Korelasyon Katsayısı, Spearman Brown Korelasyon Katsayısı ve Basit Doğrusal Regresyon kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; ebeveyn çocuk ilişkisi ebeveynin yaşı ve çocuk sayısına göre anlamlı düzeyde farklılık gösterirken ebeveynin cinsiyeti, eğitim düzeyi, çalışma durumu, hane gelir düzeyi, evdeki teknolojik alet sayısı, çocuğun teknolojik alet ile geçirdiği süre ve ebeveynin çocuğu ile geçirdiği süreye göre anlamlı düzeyde farklılık göstermemektedir. Çocukların problemli teknoloji kullanımı ebeveynin cinsiyeti, eğitim düzeyi, çocuk sayısı, çocuğun teknolojik alet ile geçirdiği süreye göre anlamlı düzeyde farklılık gösterirken ebeveynin yaşı, çalışma durumu, hane gelir düzeyi, evdeki teknolojik alet sayısı ve ebeveynin çocuğu ile geçirdiği süreye göre anlamlı düzeyde farklılık göstermemektedir. Çocukların anksiyete düzeyleri ebeveynin cinsiyeti, eğitim düzeyi, hane gelir düzeyi, çocuğun teknolojik alet ile geçirdiği süreye göre anlamlı düzeyde farklılık gösterirken ebeveynin yaşı, çalışma durumu, çocuk sayısı, evdeki teknolojik alet sayısı ve ebeveynin çocuğu ile geçirdiği süreye göre anlamlı düzeyde farklılık göstermemektedir. Ebeveyn çocuk ilişkisi ile çocukların problemli teknoloji kullanım düzeyleri arasında negatif yönlü, düşük ve anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu ve çocukların problemli teknoloji kullanım düzeyleri ile anksiyete düzeyleri arasında pozitif yönlü orta ve anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu görülmektedir. Ayrıca çocukların problemli teknoloji kullanım düzeyleri toplam puanlarının ebeveyn çocuk ilişkisi toplam puanlarını anlamlı bir biçimde yordadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between children's problematic technology use and anxiety levels in the context of parent-child relationship. This research consists of 315 children aged 48-72 months and their parents in the kindergartens located in the official independent kindergartens and official primary schools in Kocaeli in the 2022-2023 academic year. This research was carried out in accordance with the relational screening model, one of the quantitative research methods. Simple random sampling, which is one of the random sampling methods, was used in this study.“General Information Form”prepared by the researcher as a data collection tool in the research“Parent-Child Relationship Scale”adapted into Turkish by Aytaç, Çen and Yüceol (2018)“The Problematic Technology Use Scale for Children”developed by Konca, Akbulut and Baltacı (2022). and Şahin (2020) adapted the“Anxiety Scale in Preschool Children”into Turkish. The obtained data were analyzed using SPSS 25 statistical package program. In the analysis of data, Kolmogorov-Smirnov Test, Independent Groups T Test, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis-H Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Levene Homogeneity Test, Dunnet C Test, Tukey Test, Pearson Correlation Coefficient, Spearman Brown Correlation Coefficient and Simple Linear Regression was used. According to the results obtained from the research; While the parent-child relationship differs significantly according to the age of the parent and the number of children, it does not differ significantly according to the parent's gender, education level, employment status, household income level, the number of technological devices in the house, the time the child spends with the technological device and the time the parent spends with their child. While children's problematic technology use differs significantly according to the parent's gender, education level, number of children, and the time the child spends with the technological device, it does not differ significantly according to the age of the parent, working status, household income level, the number of technological devices in the house and the time the parent spends with their child. While the anxiety levels of children differ significantly according to the parent's gender, education level, household income level, and the time the child spends with the technological device, it does not differ significantly according to the age of the parent, working status, number of children, the number of technological devices in the house and the time spent by the parent with their child. It is seen that there is a negative, low and significant relationship between the parent-child relationship and children's problematic technology use levels, and there is a positive, moderate and significant relationship between children's problematic technology use levels and their anxiety levels. In addition, it was observed that the total scores of the problematic technology use levels of the children significantly predicted the total scores of the parent-child relationship.