Üst servikal yaralanmalarda uygulanan posterior servikal enstrümantasyon deneyimi ve sonuçları
Experience and results of posterior cervical instrumentation applied in upper cervical injuries
  1. Tez No: 821904
  2. Yazar: MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: UZMAN HİKMET TURAN SÜSLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada üst servikal yaralanmalarda posterior stabilizasyon gerekli olan cerrahilerde C1 lateral mass C2 pediküler vidalama ve rod sistemiyle internal fiksasyon uygulanmasıyla erken stabilizasyon, erken sagital ve aksiyel dizilim, erken füzyon açısından diğer yöntemlere olan üstünlüğü araştırılmıştır. Kliniğimizde travmatik üst servikal vertebra yaralanma tanıları ile takip ve tedavileri yapılanlar arasından seçilmiş olup, enfeksiyon, tümör ve konjenital anomali nedeni takipleri yapılan servikal vertebra yaralanmalı hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmaya 21 yaş üzeri, ocsiput-C3 arası seviyelerde travmatik lezyonu bulunan 16 olgu dahil edilmiştir. En sık üst servikal yaralanma tipi 6 olguyla C2 frakturu, sonrasında 5 olguyla C1 fraktürü , 3 olguyla C1-C2 dislokasyon , 1 olgu C1+C2 frakturu , 1 olgu tip 2 odontoid frakturu saptanmıştır. Üst servikal yaralanma sonrası 10 hastayı C1 lateral mass C2 pedikuler vidalama ve rod sistemiyle posteriordan internal fiksasyon, 2 hastayı posteriordan C2 pediküler vidalama, 1 hastayı C1 posteiordan lateral mass vidalma, 1 hastayı posteriordan C1 lateral mass C2-3-4 pediküler vidalama ve rod sisemiyle internal fiksasyonla, 1 hastayı C1 lateral mass C2-3 pediküler vidalama ve rod sistemiyle posteriordan internal fiksasyonla, 1 hastayıda C1 lateral mass C3-4-5 pediküler vidalama ve rod sistemiyle posteriordan internal fiksasyon uygulanmıştır. Peroparatif ve postoparatif hastalarımızda vasküler ve nörolojik komplikasyon izlenmedi. Radyolojik olarak direkt grafi ve servikal 3-D-BT ile 3. ay ve 6. ay kontrollerde %100 solid füzyon izledik. Atlantoaksiyal instabiliteli cerrahi planlanan olgularda posteriordan C1 lateral mass C2 pediküler vidalama ve rod sistemiyle internal fiksasyon yapılması erken ve yüksek oranda solid füzyon olması nedeniyle uygun cerrahi yöntem olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the early fusion with C1 lateral mass and C2 pedicle screw fixation system was compared with other methods of posterior stabilization, for early stabilization, early sagital and axial alignement, early stabilization, and early fusion. Patients with traumatic upper cervical injuries were included in the study, whereas patients with infection, tumor and congenital anomalies with upper cervical injuries were excluded. These were 16 patients older than 21-year-old, and with traumatic lesions between occiput and C3. Among them, 6 cases had C2 fracture, 5 cases had C1 fracture, 3 cases had C1-C2 dislocation, one case had C1 and C2 fracture, and one patient had type 2 odontoid fracture. We performed C1 lateral mass and C2 pedicle screw and rod posterior internal fixation in 10 patients, C2 pedicle screw posterior implantation in 2 patients, C1 posterior lateral mass screw implantation in one patient, internal fixation with C1 posterior lateral mass in one, C2-3-4 pedicle screw and rod to one patient, posterior internal fixation with C1 lateral mass and C2-3 pedicle screw - rod in one patient, interal posterior fixation with C1 lateral mass and C3-4-5 pedicle screw -rod in one patient. There was no preoperative and postoperative complications. Hundred percent was found in postoperative radiological controls. The surgery of internal fixation of Posterior C1 lateral mass and C2 pedicle screw with rods is recommended for high solid fusion rate in patients with atlantoaxial instability.