Matematiksel modelleme etkinliklerininöğrencilerin problem çözme ve eleştireldüşünme becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of mathematical modelingactivities on students' problem-solving and criticalthinking skills
- Tez No: 821903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırmanın amacı 4. sınıf öğrencilerine uygulanan matematiksel modelleme etkinliklerinin problem çözme becerileri ve eleştirel düşünme becerilerine olan etkisini ortaya çıkarmaktır. Araştırma İstanbul ili Fatih ilçesine bağlı bir devlet okulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılı 2. döneminde 4. sınıfta eğitim görmekte olan iki farklı şubeden toplamda 60 öğrenci oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, araştırmada“ön test- son teste dayalı deney ve kontrol gruplu”deneysel desen modeli kullanılmıştır. Belirlenen deney grubuna sekiz hafta uzman görüşü alınarak oluşturulmuş matematiksel modelleme etkinlikleri araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise bağımsız değişken ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmamış, mevcut müfredata göre matematik programı, kendi sınıf öğretmeniyle yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Sezgin (2011), tarafından geliştirilen“Problem Çözme Becerisi Belirleme Ölçeği”ile Demir (2006), tarafından geliştirilen“Eleştirel Düşünme Ölçekleri”kullanılmıştır. Verilerin analizini gerçekleştirmek için SPSS 23.0 programı kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının her biri için öğrenci sayısı 30 olduğundan dolayı verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini incelemek için Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. Yapılan ölçüm sonucunda verilerin normal dağılım göstermediği tespit edilmiştir. Verilerin normal dağılım göstermemesi durumunda kullanılan Mann Witney U testi, grupların ön testson test puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığını belirlemek amacıyla uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubunun kendi içinde ön test ile son test puanları arasındaki farklılığı tespit etmek için bağımlı gruplar Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde matematiksel modelleme etkinliklerinin uygulandığı deney grubu ile mevcut müfredatın uygulandığı kontrol grubunda problem çözme becerisi açısından deney grubu lehine anlamlı bir fark oluşmuştur. Eleştirel düşünme ölçekleri açısından bakıldığında açıklama, analiz, çıkarım, değerlendirme, yorumlama, öz düzenleme alt basamaklarının her birinde deney grubu lehine artış olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to reveal the effect of mathematical modeling activities on 4th-grade students' problem-solving and critical-thinking skills. The research was conducted in a public school in the Fatih district of Istanbul province. The research group comprised 60 students from two classes studying in the 4th grade in the 2nd semester of the 2021- 2022 academic year. Accordingly, an experimental design model with a“ pre-testpost- test based experiment and control group”was used in the study. Mathematical modeling activities created by taking expert opinions for eight weeks were applied to the experimental group by the researcher. In the control group, no study was conducted on the independent variable, and the mathematics program was carried out with the classroom teacher according to the current curriculum.“Problem-Solving Skill Identification Scale,”developed by Sezgin (2011), and“Critical Thinking Scales,”developed by Demir (2006), were used as data collection tools in the study. SPSS 23.0 program was used to analyze the data. Since the number of students for each experimental and control group was 30, the Shapiro-Wilk test was used to examine whether the data showed normal distribution. As a result of the measurement, it was determined that the data did not show normal distribution. Mann Witney U test, which is used when the data do not show normal distribution, was applied to determine the significance of the difference between the pre-test and post-test mean scores of the groups. The dependent groups' Wilcoxon Signed Rank Test was used to determine the difference between the pre-test and post-test scores of the experimental and control groups. When the research findings were examined, a significant difference was observed between the experimental group, in which mathematical modeling activities were applied, and the control group, in which the current curriculum was applied in favor of the experimental group regarding problem-solving skills. Regarding critical thinking scales, it was determined that there was an increase in favor of the experimental group in each sub-steps of explanation, analysis, inference, evaluation, interpretation, and self-regulation.