Lise öğrencilerinde okul tükenmişliğinin yordanması: Sosyal duygusal öğrenme becerileri ve psikolojik sağlamlığa dayalı bir inceleme
Predicting school burnout in high school students: a study on social emotional learning skills and psychologial resilience
- Tez No: 821943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BUĞRA ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırmada lise öğrencilerinin sosyal duygusal öğrenme ve psikolojik sağlamlıklarının okul tükenmişliklerini ne düzeyde etkilediklerini ve yordadıklarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Belirlenen amaç çerçevesinde araştırmada model olarak“ilişkisel tarama modeli”kullanılmıştır. Araştırmaya Ankara/Etimesgut ilçesinde resmî, örgün eğitim kurumlarında okula devam eden toplam 699 lise öğrencisi katılmıştır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Maslach Tükenmişlik Envanteri–Öğrenci Formu, Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Sosyal Duygusal Öğrenme Ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Belirtilen veri toplama araçları ile toplanan araştırma verileri, normal dağılım şartını yerine getirmesinden dolayı parametrik testlerden Bağımsız Örneklemler t-Testi, ANOVA, Pearson Korelasyon Analiz ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmada lise öğrencilerinin okul tükenmişliklerinin, psikolojik sağlamlıklarının ve sosyal duygusal öğrenme düzeylerinin cinsiyete, başarı ve sosyo ekonomik duruma göre anlamlı biçimde farklılaştığı belirlenmiştir. Araştırmada lise öğrencilerinin tükenmişlik, sosyal duygusal öğrenme ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında anlamlı ilişkilerin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca araştırmada lise öğrencilerinin sosyal duygusal öğrenmelerinin ve psikolojik sağlamlıklarının okul tükenmişlik düzeylerini negatif yönlü ve anlamlı bir şekilde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to reveal to what extent high school students' social emotional learning and psychological resilience affect and predict their school burnout. In the framework of the determined purpose,“relational screening model”was used as a model in the research. A total of 699 high school students attending formal formal education institutions in Ankara/Etimesgut district participated in the research. Personal Information Form, Maslach Burnout Inventory-Student Form, and Psychological Resilience Scale were used as data collection tools in the study. The research data collected with the specified data collection tools were analyzed with the Independent Samples t-Test, ANOVA, Pearson Correlation Analysis and Simple Linear Regression Analysis, which are parametric tests because they fulfill the normal distribution condition. In the study, it was determined that school burnout, psychological resilience and social-emotional learning levels of high school students differed significantly according to gender, achievement status and socio-economic status. In the study, it was determined that there were moderately significant relationships between high school students' burnout, social emotional learning and psychological resilience levels. In addition, it was concluded in the study that social emotional learning and psychological resilience of high school students predicted school burnout levels negatively and significantly.