İnfantil kolikli bebeklerin annelerindeki migren sıklığının, depresyon ve anksiyetenin değerlendirilmesi
Investigation of migraine frequency, depression and anxiety in mothers of infants with infantile colic
  1. Tez No: 821948
  2. Yazar: GÜLÇİN KARAÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP TEBER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Annede migren tanısı olmasının infantil kolik (İK) gelişimi ile ilişkisi olup olmadığı ve hem İK'nin shem de annedeki migrenin, postpartum depresyon ve anksiyete üzerine olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği ile Sosyal Pediatri Polikliniklerinde izlenen ve çalışmaya katılmayı kabul eden 1-5 ay arasında olan 396 bebek ve anneleri dahil edildi. Demografik bilgiler, İK ve migrene dair sorular içeren form dolduruldu. Ardından annelerdeki anksiyete ve depresyonu değerlendirmek için BECK Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDS) dolduruldu. Migreni olan annelere migren şiddetini belirlemek için Migren Yeti Yitimi Ölçeği (MIDAS) uygulandı. Bulgular: 396 bebek arasından 104'ünde (%26,3) İK saptanırken, 292'sinde (%73,7) İK yoktu. İK olan bebeklerin 16'sının (%28,6) kardeşinde de İK tanısı bulunurken, 40'ının (%71,4) kardeşinde İK yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was aimed to investigate whether the mother's migraine diagnosis is associated with infantile colic (IC) in the baby and the effects of IC and maternal migraine on postpartum anxiety and depression. Materials and Methods: 396 infants, aged between 1 to 5 months, who were administered to the Pediatrics and Social Pediatrics Outpatient Clinics, and their mothers who agreed to participate in the study were included in the study. A form containing demographic information and questions about IC and migraine was filled out. Then, BECK Anxiety Scale (BAI) and Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS) were filled in to assess anxiety and depression in the mothers. Migraine Disability Scale (MIDAS) was administered to mothers with migraine in order to determine migraine severity. Results: Among 396 infants, 104 (26.3%) of them had IC and 292 (73.7%) of them did not have IC. Siblings of 16 (28.6%) infants with IC also had IC diagnosis, while siblings of 40 (71.4%) did not have IC.