Fen bilimleri ve matematik öğretmenlerinin öğrencilerin disiplinler arası problem çözümlerini fark etmelerinin incelenmesi
Investigating science and mathematics teachers' noticing of students' interdisciplinary problem solving
- Tez No: 821947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR NAMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı fen bilimleri ve matematik öğretmenlerinin, öğrencilerin disiplinler arası problem durumlarına getirdikleri çözümleri fark etmelerinin incelenmesidir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden iç içe geçmiş çoklu durum deseni kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak disiplinler arası problem çözme etkinlik kağıtları, öğretmenlerin fark etmelerinin belirlenmesine yönelik formlar ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Manisa il merkezinde bulunan bir ortaokulda 2021- 2022 eğitim öğretim yılında sekizinci sınıfa devam eden öğrenciler arasından rastgele seçilen 12 öğrenciye pilot, 18 öğrenciye asıl uygulama olmak üzere“Sağlıklı Yaşam Koçum”isimli disiplinler arası beslenme etkinliği uygulanmıştır. Etkinlik kağıtları öğrencilerden toplandıktan sonra disiplinler arası problem çözme rubriğine göre puanlandırılıp; ikişer tane iyi, orta ve düşük düzey öğrenci kâğıdı rastgele seçilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılan öğrenci kağıtları Manisa ilinin merkez ilçesinde görev yapan 13 fen bilimleri ve 13 matematik öğretmenine disiplinler arası problem çözümü inceleme formuyla birlikte verilmiştir. Katılımcılardan öğrenci kağıtlarındaki disiplinler arası problem çözümlerine ilişkin fark ettikleri yeterlik, eksiklik, özgünlük, disiplinler arası ve günlük yaşamla ilişkilendirmelere yönelik formu doldurmaları istenmiştir. Öğretmenlerin formları, disiplinler arası problem çözümünü fark etme rubriğine göre incelenip iyi, orta ve düşük düzey fark etme seviyesinde yanıt veren rastgele seçilen her branştan ayrı ayrı üçer katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşme uygulanmıştır. Öğretmenlerin fark etmelerinin genelde açıklayıcı ve tanımlayıcı ifadelerden oluştuğu, çözüm önerisi getirme ve yorumlama düzeyinde fark etmelerinin yetersiz olduğu, kendi branşları dışındaki branşlara ilişkin fark etmelerin düşük düzeyde kaldığı, fen ve matematik disiplinleri arası ilişkilendirmeleri fark etme konusunda da düşük düzeyde kalındığı tespit edilmiştir. Her branş öğretmeninin kendi alanında fark etmelerinin baskın olduğu ancak diğer alanla ilgili ilişkilendirmenin yetersiz olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin disiplinler arası entegrasyon ile ilgili yanıtlarında günlük yaşamla ilişkilendirmeye, yeterli süreye ihtiyaç duyduklarına ve diğer derslerle ilgili müfredata hâkim olmaları gerektiğine vurgu yaptıkları görülmüştür
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the science and mathematics teachers' noticing of the students' solutions of interdisciplinary problem situations. We use nested multiple case study, one of the qualitative research methods. In the research, interdisciplinary problem-solving activity sheets, forms for teachers' noticing and semi-structured interviews were used as data collection tools. In a secondary school located in the city center of Manisa, an interdisciplinary nutrition worksheet called“My Healthy Life Coach”was applied, with 12 students selected among the students attending the school class in the 2021-2022, as a pilot, and with 18 students as the main practice. After the activity papers are collected from the students, they are scored according to the interdisciplinary problem-solving rubric; two good, medium and lowlevel student papers were chosen. The student papers used as a data collection tool in the research were given to 13 science and 13 mathematics teachers working in the central district of Manisa, together with an interdisciplinary problem-solving examination form. The participants were asked to fill in the form regarding the competency, deficiencies, originality, interdisciplinary and daily life associations they noticed regarding interdisciplinary problem solutions in the student papers. The forms of the teachers were examined according to the rubric of noticing interdisciplinary problem solving, and a semi-structured interview was conducted with three participants from each branch who were chosen randomly and responded at the level of good, medium and low level of noticing. It is among the findings of the research that teachers' awareness generally consists of explanatory and descriptive expressions,their awareness is insufficient at the level of suggesting solutions and interpretation, the differences in branches other than their own branches remain at a low level, and it is at a low level in recognizing the associations between science and mathematics disciplines. It was seen that the noticing of each branch teacher in their own field was dominant, but the citations related to the other field were insufficient. It was seen that teachers emphasized that they needed to associate with daily life, sufficient time, and that they should know the curriculum related to other courses in their answers about interdisciplinary integration.