Bidirectional scheduling for Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax) networks
IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) için çift yönlü zamanlama
  1. Tez No: 821971
  2. Yazar: ABDURRAHMAN DİLMAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN BİRKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Son yıllarda geniş bant kablosuzla birlikte Wi-Fi, kablosuz iletişimin merkezinde oldu. Mobil bağlantılar dizüstü bilgisayar, tablet ve cep telefonu sahibi son kullanıcıların hayatını kolaylaştırdı. Mobil cihazlara olan bu uyum artan miktarlarda bant genişliği ihtiyacını beraberinde getirdi. Bu beklentiyi karşılamak amacıyla IEEE 802.11 standardına zaman içinde yenilikler getirildi. IEEE 802.11ac versiyonuyla beraber gigabit bariyerinin aşılmasıyla ana odak Wi-Fi'ın verimliliğini arttırma ve enerji tüketimini azaltma üzerine kaydı. Son Wi-Fi versiyonu olan IEEE 802.11ax, özellikle kalabalık bölgelerdeki plansız erişimden kaynaklanan sinyal çakışmalarını azaltmayı hedefliyor. Bu sayede kullanıcılara daha iyi bir deneyim ve çevre koruması sunmaya odaklanan Wi-Fi 6, bu amaçla belirli cihazların antenlerini belirlenmiş bir süre boyunca uyutmayı hedefleyen Hedef Uyandırma Zamanı (TWT), sinyallerin bir arada var olmasını daha iyi değerlendiren Kesişen Basit Servis Seti Başlangıç Tespiti (OBSS/PD) ve Dikey Frekans Bölümlemeli Çoklu Erişim (OFDMA) temelli planlı erişim ile plansız erişimin terki ve kaynak birimi düzeyinde paralelizm ve çoklu erişim yöntemleriyle erişim noktası cihazının (modem) ağ trafiğini yönetmesini sağlayan mekanizmaları getiriyor. Çalışmamız uygun zamanlama mekanizmalarını araştırmakta ve geliştirdiğimiz yeni zamanlayıcıyı önermektedir. Zamanlayıcılarımız çift yönlü çalışmakta ve maksimum internet hızı sağlamaktadır. Gelişmiş NS-3 ağ simülatörü ile yapılan testlerde iki kata varan performans artışı sağlanmış ve bu sayede daha az enerji tüketen ve daha yeşil bir Wi-Fi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, Wi-Fi, along with Broadband Wireless, has been at the center of wireless communication. End-users owning laptops, tablets, and mobile phones enjoyed connected mobility. This massive adaptation brought more bandwidth demands. Consecutive IEEE 802.11 standard amendments were developed to overcome these requirements. Since hitting the gigabit barrier in IEEE 802.11ac, the main focus has shifted to increasing efficiency and reducing power consumption. Motivated by this, the latest amendment, IEEE 802.11ax, aims to minimize channel contention among network devices due to the very nature of random access, especially in dense areas. In this respect, IEEE 802.11ax, or Wi-Fi 6, brings several improvements focusing on these demands for better user experience and environment protection. In this regard, it introduces Target Wake Time (TWT) to make certain nodes sleep a definite amount of time to preserve power, Overlapping Basic Service Set Preamble Detection (OBSS/PD) to exploit co-existence better, and finally, Orthogonal Frequency Division Multiple Access (OFDMA) based scheduled access to abandon previously used random access mechanisms by replacing it with scheduled access that allows an Access Point (AP) to schedule and manage traffic by making use of resource level parallelism and multiple spatial streams. This thesis investigates proper scheduling mechanisms and develops novel scheduler that work downlink and uplink directions. Our scheduler ensures maximum throughput delay. We tested our scheduler on state-of-the-art NS-3 network simulator and doubled the performance, leading to better power saving and greener Wi-Fi.