Sağlık hukukunda arabuluculuk
Mediation in health law
- Tez No: 821970
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÇINARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada genel olarak arabuluculuk kurumunun sağlık hukukundaki yeri ve önemi ele alınmıştır. Bununla beraber tez içerisinde konunun bir bütün olarak daha iyi anlaşılabilmesi için, sağlık hukukundaki en temel konulardan olan malpraktis kavramı ve örneklerine, Yargı kararları ile birlikte yer verilmiştir. Esasında arabuluculuk, geçmişten beri uygulanan, temelinde anlaşmayı barındıran bir sistemdir. Ülkemizde 2013 yılında ihtiyari arabuluculuk olarak uygulamalar başlamıştır. İlk olarak iş uyuşmazlıkları, ardından ticari uyuşmazlıklar ve son olarak tüketici uyuşmazlıklarında arabuluculuk dava şartı haline gelmiştir. Sağlık hukuku, kendine özgü kurallar ve özellikler içeren bir alandır. Bu sebeple sağlık hukuku alanında arabulucu olarak görev alacak kişilerin sağlık hukukuyla ilgili temel birtakım bilgilere sahip olması, arabuluculuk sürecinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi açısından önem taşımaktadır. Sağlık hukukunda arabuluculuk, öncelikle tarafların kendilerini daha doğru bir şekilde ifade edebilmelerini sağlamaktadır. Aynı zamanda tazminatı elde etme süresinin kısalmasına, dava sonuçları arasındaki farklılıklardan ötürü mağduriyetler yaşanmasının önüne geçilmesine, yargılamadaki uzun sürelerin tarafların psikolojisi üzerindeki olumsuz etkilerinin ortadan kalkmasına yol açması gibi faydalar sağlaması sebebiyle, geliştirilmesine önem verilmesi gereken bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the place and importance of the mediation institution in health law are discussed in general. However, in order to better understand the subject as a whole in the thesis, the concept of malpractice, which is one of the most basic issues in health law, and its examples are included together with the judicial decisions. In fact, mediation is a system that has been practiced in the past and includes agreement at its core. In our country, applications for voluntary mediation started in 2013. Mediation has become a litigation requirement, first in labor disputes, then in commercial disputes, and finally in consumer disputes. Health law is a field with its own rules and features. For this reason, it is important for the people who will take part as mediators in the field of health law to have some basic knowledge of health law in order to carry out the mediation process in a healthy way. Mediation in health law primarily enables the parties to express themselves more accurately. Moreover, it offers various benefits such as expediting compensation procedures, minimizing disputes arising from differing lawsuit outcomes, and mitigating the negative psychological impact of prolonged legal proceedings on the involved parties.