Gender inequality as an international issue: Tracing through history
Cinsiyet eşitsizliği uluslararası bir sorun olarak: Tarihten izler
- Tez No: 821976
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tarihin başlangıcından bugüne kadar, kadınlar üzerinde etkili olan cinsiyet eşitsizliği, tekrarlanan bir sorun olmuştur. Antik çağlardan itibaren kadınlar, yasal kısıtlamalarla, toplumsal astlık durumuyla ve ekonomik bağımlılıkla karşı karşıya kalmışlardır. Bu zorluklar Ortaçağ Dönemi'nde de devam etmiş, Hristiyan öğretileri ve feodal toplumsal yapılar kadınların eğitim ve entelektüel faaliyetlere olanaklarını daha da sınırlamıştır. Bununla birlikte, dikkate değer kadın sanatçılar, yazarlar ve hamiler ortaya çıkmış ve tarih üzerinde izlerini bırakmışlardır. Rönesans döneminde, kadınlar eğitim ve sanatsal meslekler konusunda engellerle karşılaşmaya devam ettiler, ancak bazıları kendi alanlarında önemli katkılarda bulunmayı başardı. Aydınlanma dönemi, bilim ve felsefede ilerlemeler getirse de, eşitlik fikirleri kadınlara tam olarak yayılmadı ve bu da toplumsal normları sorgulayan feminist düşünürlerin ve aktivistlerin ortaya çıkmasına yol açtı. Sanayi Devrimi, önemli sosyoekonomik değişiklikler getirdi ve kadınlar fabrika işlerine girmeye başladılar, ancak sömürüye ve zorlu koşullara maruz kaldılar. Bu dönem aynı zamanda haklarının ve tanınmalarının iyileştirilmesi için mücadele eden erken dönem feminist hareketlerin ortaya çıktığı bir dönemdir. 19. ve erken 20. yüzyıl, birinci ve ikinci dalga feminizmi temsil eder ve oy hakkı ve geniş kapsamlı sosyal ve siyasi eşitlik için mücadele etmiştir. Sonuç olarak, cinsiyet eşitsizliği tarih boyunca var olmuştur, ancak kadınlar haklarını savunmaya devam etmiş ve önemli katkılarda bulunmuşlardır. İlerleme kaydedilmiştir, ancak zorluklar hala devam etmektedir. Cinsiyet eşitliğini savunmaya, ataerkil sistemleri ortadan kaldırmaya ve cinsiyete bakılmaksızın tüm bireylerin haklarını ve katkılarını tanıyan kapsayıcı bir toplum yaratmaya devam etmek son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, from ancient civilizations to the present day, gender inequality has been a recurring issue that has impacted the lives of women. In ancient times, wom en faced legal restrictions, social subordination, and economic dependence. These challenges continued into the Medieval Period, where Christian teachings and feudal societal structures further limited women's opportunities for education and intellectual pursuits (Lytje, M., 2004). However, notable women artists, writers, and patrons emerged, leaving their mark on history (Pieretti, M., 2002). During the Renaissance, women continued to face barriers to education and artistic professions, but some managed to make significant contributions in their respective fields. The Enlightenment era brought about advancements in science and philosophy, but ideas of equality did not extend fully to women, leading to the rise of feminist thinkers and activists who challenged social norms (Assiter, A.,1995). The Industrial Revolution brought significant socioeconomic changes, with women entering factory work but facing exploitation and harsh conditions. This period also saw the emergence of early feminist movements fighting for improved rights and recognition. The 19th and early 20th centuries marked the First and Second Wave Feminism, pushing for suffrage rights and broader social and political equality. In conclusion, gender inequality has persisted throughout history, but women have continually fought for their rights and made significant contributions. Progress has been made, but challenges remain. It is crucial to continue advocating for gender equality, dismantling achal systems, and creating inclusive societies that recognize and value the rights and contributions of all individuals, regardless of gender.