Vergi kaçakçılığı suçlarında etkin pişmanlık
Effective repentance in tax evasion crimes
  1. Tez No: 821977
  2. Yazar: ESMA NUR MARDİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Devletlerin fonksiyonları ve sunmak zorunda olduğu kamu hizmetleri günün koşulları ve teknolojik gelişmeler gibi birçok değişkene bağlı olarak sürekli güncellenmekte ve değişmektedir. Devletlerin bu değişime ayak uydurabilmesi düzenli bir gelir kaynağına sahip olması ile mümkün olur. Bu anlamda vergiler devletlere düzenli gelir kaynağı sağlayarak kamu hizmetlerinin finansmanında önemli bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. Devlet bu gelir kaynağının akışını düzenli bir şekilde sağlamak, vergisel düzeni korumak ve ekonomik faaliyetlerin haksız rekabet ortamı oluşmadan gerçekleştirilmesini sağlamak adına tek yetkili otorite olarak çeşitli tedbirler almakta ve kurallar öngörmektedir. Devletin egemenlik yetkisine dayanarak koyduğu vergilerin zamanında ve eksiksiz bir şekilde devletin kasasına girmesi vergiye ilişkin düzenleme ve kurallara uyulmasına bağlıdır. Bu bağlılık söz konusu düzenleme ve kuralların caydırıcılığını sağlayan yaptırımların öngörülmesi yoluyla gerçekleşir. Bu bakımdan 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nda vergi suçları ve kabahatleri öngörülmüştür. Bu çalışmada vergi suçları arasında en yaygın olarak işlenen vergi kaçakçılığı suçları ve Türk Ceza Hukuku bağlamında etkin pişmanlık müessesi unsurları itibarıyla açıklanmış, vergi kaçakçılığı suçları bakımından getirilen etkin pişmanlık düzenlemesinin kapsamı ve koşulları, Vergi Usul Kanunu'ndaki diğer müesseseler ile farkları ve sonuçları itibarıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The functions of the states and the public services they have to offer are constantly updated and changed depending on many variables such as current conditions and technological developments. It is possible for states to keep up with this change if they have a regular source of income. In this sense, taxes constitute an important source of income in the financing of public services by providing a regular source of income to the states. The state, as the sole authorized authority, takes various measures and prescribes rules in order to ensure the regular flow of this income source, to protect the taxation order and to ensure that economic activities are carried out without an unfair competition environment. The timely and complete entry of the taxes that the state imposes on the basis of its sovereign authority into the state coffers depends on compliance with the tax regulations and rules. This commitment is achieved through the enactment of sanctions that deter the aforementioned regulations and rules. In this respect, tax crimes and misdemeanors are foreseen in the Tax Procedure Law No. 213. In this study, tax evasion crimes, which are the most common tax crimes, and effective repentance in the context of Turkish Criminal Law are explained in terms of the effective repentance regulation, the scope and conditions of the effective repentance regulation in terms of tax evasion crimes, their differences with other institutions in the Tax Procedure Law and their results.