Toplumsal cinsiyet eşitsizliği kapsamında kadın yoksulluğu: Azerbaycan örneği
Women's poverty in the context of gender inequality: The case of Azerbaijan
- Tez No: 931958
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA RÂNA ADAÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, kadın yoksulluğu toplumsal cinsiyet eşitsizliği çerçevesinde ele alınmış ve analiz süreci Azerbaycan örneği üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel bir yöntem benimsenmiş; veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile doküman analizi birlikte kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla, kadınların yoksullukla ilgili bireysel deneyimleri ve çözüm önerileri derinlemesine incelenmiştir. Doküman analizi kapsamında ise, ulusal ve uluslararası raporlar, istatistikler ve akademik çalışmalar betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Ulaşılan bilgiler doğrultusunda öncelikle yoksulluğun ve kadın yoksulluğunun dünya genelindeki durumu ele alınmış daha sonra belirleyici şeklinde verilen sosyoekonomik göstergeler seçilmiş ülkedeki kadınların konumu kapsamında şekil ve tablo yardımıyla yorumlanmıştır. Ayrıca çalışmada açık uçlu sorularla hazırlanmış anket yoluyla elde edilen veriler analiz edilerek bulgular desteklenmiştir. Bu çalışmada elde edilen bulgular, kadınların Azerbaycan'da iş hayatı, eğitim, siyaset ve sosyal alanlarda erkeklere kıyasla dezavantajlı bir konumda olduğunu ortaya koymaktadır. Kadınların çalışma ve meslek seçimi alanlarında karşılaştıkları toplumsal kalıpların halen geçerliliğini koruduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, istihdam, eğitim ve sosyal hayatta yaşanan bu eşitsizlikler, kadınların yaşam koşullarını olumsuz yönde etkilemekte ve yoksulluğu derinleştirmektedir. Katılımcılar, çözüm önerileri kapsamında kadınlara yönelik devlet yardımlarının artırılması, toplumsal cinsiyet farkındalığının geliştirilmesi ve mesleki eğitim olanaklarının iyileştirilmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Elde edilen bulgular, kadın yoksulluğunun yalnızca ekonomik bir mesele değil, aynı zamanda toplumsal dönüşüm gerektir en çok boyutlu bir sorun olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, women's poverty is addressed within the framework of gender inequality, with the analysis process carried out using the example of Azerbaijan. A qualitative method was adopted, utilizing semi-structured interview techniques and document analysis during the data collection process. Through semi-structured interviews, the individual experiences of women regarding poverty and their proposed solutions were examined in depth. Within the scope of document analysis, national and international reports, statistics, and academic studies were evaluated using descriptive analysis. Based on the findings, the global status of poverty and women's poverty was initially reviewed. Subsequently, socioeconomic indicators defined as determinants were selected and analyzed with the help of figures and tables within the context of the status of women in Azerbaijan. The findings of this study reveal that women in Azerbaijan are in a disadvantaged position compared to men in the workforce, education, politics, and social life. It was observed that the societal norms and patterns regarding women's roles in employment and occupational selection still persist. Moreover, the inequalities in employment, education, and social life negatively affect women's living conditions and deepen poverty. Participants suggested increasing government support, enhancing social awareness, and improving educational opportunities as solutions. The findings demonstrate that women's poverty is not merely an economic issue but also a multidimensional problem requiring social transformation.