İlköğretim 5. sınıf türkçe kitaplarında bulunan illüstrasyonların biçim ve içerik açısından incelenmesi
Examination of the illustrations in 5th grade Turkish books in primary education in terms of form and content
- Tez No: 821995
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN AKENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı 2021-2022 Eğitim Dönemi Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Türkçe 5. Sınıf Ders kitabında bulunan illüstrasyonların biçim ve içerik açısından incelenmesini kapsamaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Bu çerçevede Milli Eğitim Bakanlığı tarafından beş yıl süreyle ders kitabı olarak kabul edilen Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Türkçe 5. Sınıf Ders kitabı kullanılmıştır. Bu kitap 252 sayfadan oluşmaktadır. Kitapta 8 tema (bölüm) bulunmakta olup her bir tema alt temalara ayrılmıştır. Araştırmada birinci bölümde 4, ikinci bölümde 3, üçüncü bölümde 3, dördüncü bölümde 3, beşinci bölümde 4, altıncı bölümde 4, yedinci bölümde 4 ve sekizinci bölümde 3 olmak üzere toplam 28 görsel ve metin incelenmiştir. Kullanılan alt temaların tamamı biçim ve içerik açısından incelenmiştir. Temalarda kullanılan kompozisyonların genel olarak görsel tasarım ilke ve elemanlarına uygun olduğu, konuların yeterli düzeyde açıklayıcı olarak verildiği fakat oran-orantı, renk ve metne uygunluk açısından bazı sorunlar bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the illustrations in the 2021-2022 Education Period Secondary School and Imam Hatip Secondary School Turkish 5th Grade Textbook in terms of form and content. In the research, the document analysis method, which is one of the qualitative research methods, was used. In this context, the Secondary School and Imam Hatip Secondary School Turkish 5th Grade Textbook, which was accepted as a textbook for five years by the Ministry of National Education, was used. This book consists of 252 pages. There are 8 themes (chapters) in the book and each theme is divided into sub-themes. In the research, a total of 28 visuals and texts were analyzed, including 4 in the first part, 3 in the second part, 3 in the third part, 3 in the fourth part, 4 in the fifth part, 4 in the sixth part, 4 in the seventh part and 3 in the eighth part. All of the sub-themes used were examined in terms of form and content. It has been determined that the compositions used in the themes are generally in accordance with the principles and elements of visual design, the subjects are given sufficiently explanatory, but there are some problems in terms of ratio-proportion, color and compatibility with the text.