Kamu görevlilerinin toplu sözleşme hakkı
Collective bargaining rights of public officials
  1. Tez No: 821994
  2. Yazar: SULTAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tez çalışmasının konusu“Kamu Görevlilerinin Toplu Sözleşme Hakkı”olarak belirlenmiştir. Temel insan haklarından olan ve uluslararası sözleşmeler tarafından güvence altına alınan sendikal hakların kamu görevlileri için tanınması uzun ve sancılı bir sürecin ardından gerçekleşmiştir. Sendikal hakların en önemli ayağından birini oluşturan toplu sözleşme, sendikal hakların bütünsel niteliğe haiz olmasından ötürü, grev hakkı ve uyuşmazlık halinde tanınan başvuru mekanizmaları ile birlikte incelenecektir. İşçiler ve kamu görevlilerinin tabi oldukları toplu sözleşme sistemleri farklı usul ve esaslara tabi olduğundan, karşılaşılan sorunlar da farklılık arz etmektedir. Çalışmanın amacı; kamu görevlilerine tanınan toplu sözleşmenin Dünyada ve Türkiye'de geçirdiği tarihsel süreçte; hukuki niteliğinin ve kapsamının ne olduğunu, toplu sözleşme ile toplu iş sözleşmesinin farklı düzenlemelere tabi tutulmasının uluslararası sözleşmeler bağlamında ortaya çıkardığı problemleri, toplu sözleşmenin tamamlayıcısı olan grev hakkının kamu görevlileri için öngörülmemesinin nedenleri ve sonuçları ile toplu sözleşme yapımı sürecinde karşılaşılan uyuşmazlıklar halinde başvurulacak mekanizmaları incelemek ve kamu görevlileri toplu sözleşmesi bağlamında karşılaşılan sorunların tespiti ve bunlara yönelik çözüm önerileri sunmaktır. Bu amaca ulaşılmaya çalışılırken, toplu sözleşme ve kamu görevlisi kavramı, Türkiye tarafından da taraf olunan uluslararası sözleşmelerde kamu görevlilerine tanınan sendikal haklar ve özellikle Uluslararası Çalışma Örgütü'nün Türkiye'ye sendikal haklar bakımından getirdiği eleştiriler de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is decided as“Collective Bargaining Rights of Public Officials”. The recognition of union rights, which are among the fundamental human rights and guaranteed by international conventions, for public officials followed a long and painful process. Collective bargaining, which constitutes one of the most important pillars of union rights, shall be examined together with the right to strike and the application mechanisms recognised in case of dispute, since union rights have a holistic nature. Since the collective bargaining systems to which workers and public officials are subject to different procedures and principles, the problems encountered are also different. The aims of the study are the following: The historical process of collective bargaining recognised for public officials in the world and in Türkiye; its legal nature and the scope; the problems arising from the different regulation of collective bargaining rights for workers and public officials in the context of international conventions; the reasons and the consequences of why the right to strike, which is complementary to collective bargaining, is not foreseen for public officials; resolution mechanisms to be applied in case of dispute encountered during the collective bargaining process; identification of the problems encountered in the context of collective bargaining of public officials and proposing solutions for these problems. While trying to achieve these aims, the concept of collective bargaining and public officials, the union rights granted to public officials in international conventions to which Türkiye is a party, and especially the criticisms of the International Labour Organisation against Türkiye in terms of union rights are also examined.