Vakıf üniversiteleri dijital medya faaliyetlerinin üniversite öğrencileri üzerindeki etkisi: İstanbul'da bulunan vakıf üniversitelerinin tercih dönemindeki sosyal medya çalışmaları
Influence on university students of foundation universities digital media activities: Social media studies in school choosing period of foundation universities located in istanbul
  1. Tez No: 821998
  2. Yazar: MEDİNE BUSE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA GÜNDÜZYELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Gündelik hayatta bireyler temel tüketim ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli yollar kullanmaktadır. Kültürel, psikolojik, kişisel ve ekonomik yapıları nedeniyle insanlar, fiziki mağaza ya da online mağazalarda satın alma işlemini gerçekleştirmek için araştırma yapmaktadır. Giyim, gıda ve elektronik gibi tüketime yönelik tüketim malları insanların ihtiyaçlarını doğrudan tatmin eden mallardır. Ürünleri temin etme aşamasında tüketiciler, işletmelerin ürün ve hizmetlerini pazarlamak için kullandığı stratejik yaklaşımlardan etkilenmektedir. Pazarlamanın temelini oluşturan dört unsur olarak bilinen ürün, fiyat, dağıtım ve tutundurma genellikle“4P”olarak adlandırılır. İşletmeler, reklam, halkla ilişkiler, satış promosyonları, kişisel satış ve dijital pazarlama gibi farklı pazarlama iletişim araçlarını kullanarak hedef kitlesine ulaşmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada ele alınacak olan pazarlama faaliyetlerinin tutundurma kısmında üniversitelerin hedef kitleye ulaşması, pazarlanması ve tercih edilmesi için kullanılan iletişim stratejilerinin sosyal medya alanında yaptığı çalışmaların etkisi incelenmektedir. Çalışmada, üniversitelerin tercih döneminde sosyal medya alanında yapmış olduğu çalışmaların hedef kitle (üniversite sınavına giren, tercih yapmaya hak kazanmış ve İstanbul'da bulunan vakıf üniversitelerini tercih edecek aday öğrenciler) üzerindeki etki ölçülmüştür. Aday öğrencilerin sosyal medya mecralarında paylaşılan verilerden bilgi edinme aşamasında mı yoksa karar verme aşamasında mı kullanıldığı test edilmiş ve sonuçlandırılmıştır. Çalışma üç bölüme ayrılmış olup, ilk bölümde üniversite tercihinde bilgiye ulaşma ve karar verme kuramı çerçevesinde üniversite tercihi süreci incelenmiş, Geleneksel Medya, Dijital Medya ve Sosyal Medya kavramları açıklanmıştır. İkinci bölümde ise çalışmanın konusu olan üniversite tercihleri ve tercih sürecinde etkili olan faktörler incelenmiştir. Son bölümde ise yapılan anket çalışmasının analizleri yapılmış, sonuç bölümü yazılarak çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In everyday life, People use several ways to supply their needs of basic consumption. People search shops and online shops to buy, by virtue of cultural, psychological, personal and economical structure. Consumption goods like clothing, food and electronics are the goods that satisfy people directly. Consumers in process of providing products are affected by strategical approaches of companies used in marketing products and their services. It is called as“4P”which is known, as marketing basic components, product, price, place and promotion. Companies aim to reach the target group by using different marketing mass media sale promotions, public relations, personal sellings, advertisements and digital marketing. In this study, reaching the target group, the influence studies done in the field of mass media strategies on social media for marketing and being prefered are examined. In school choosing period, the influence of universities social media studies on target group(Candidates who matriculate, qualify to make a choice and going to choose a foundation university in Istanbul) is measured in this study. It is tested and concluded that if candidates use data ported on social media platforms in getting information or in deciding. This study is divided in three sections. In first section, reaching information in university choosing and university choice as part of deciding theory are examined, and Conventional media, Digital media and Social media are clarified. In second section, the topic, university choices and efficient elements in school choosing period are examined. In last section, survey results are analysed and concluded by writing evaluation part.