Sosyal medya pazarlamasının üniversite tercihleri üzerine etkisi: Pilot bir araştırma
The impact of social media marketing on university preferences: A pilot study
- Tez No: 966120
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma,“Sosyal Medya Pazarlamasının Üniversite Tercihleri Üzerindeki Etkisi: Pilot Bir Araştırma”başlığı altında, sosyal medya pazarlamasının yükseköğretim kurumlarının öğrenci çekme süreçlerindeki rolünü ve öğrenci adaylarının üniversite tercihleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüzde, dijital dönüşümün etkisiyle, sosyal medya platformları, üniversitelerin iletişim ve pazarlama stratejilerinin merkezinde yer almaktadır. Bu bağlamda, tez, yükseköğretim ve vakıf üniversitelerinin yapısal özelliklerini, sosyal medya pazarlamasının temel dinamiklerini ve halkla ilişkilerin bu süreçteki önemini teorik bir çerçevede ele almıştır. Araştırma, pilot bir çalışma olarak tasarlanmış olup, sosyal medya kampanyalarının öğrenci adaylarının algı ve tercihleri üzerindeki etkisini sınırlı bir örneklemle analiz etmeyi hedeflemektedir. Çalışmada, sosyal medyanın, üniversitelerin marka bilinirliğini artırmada ve potansiyel öğrencilerle duygusal bir bağ kurmada önemli bir araç olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, sosyal medya pazarlamasının, genç nesillerin bilgi edinme ve karar verme süreçlerinde etkili bir faktör olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, halkla ilişkiler faaliyetlerinin sosyal medya ile entegrasyonunun, üniversitelerin imaj yönetimi ve kriz iletişiminde önemli bir strateji sunduğu ortaya konmuştur. Son olarak, sosyal medya kampanyalarının yalnızca tanıtım odaklı değil, aynı zamanda güven oluşturma ve aidiyet hissi yaratma gibi daha derin etkiler yarattığı vurgulanmıştır. Bu çalışma, sosyal medya pazarlamasının yükseköğretim bağlamındaki etkisini anlamak için bir başlangıç noktası oluşturmakta ve gelecekteki geniş ölçekli araştırmalara temel teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, titled“The Impact of Social Media Marketing on University Preferences: A Pilot Study,”aims to investigate the role of social media marketing in the student recruitment processes of higher education institutions and its impact on prospective students' university preferences. In the current era of digital transformation, social media platforms have become central to universities' communication and marketing strategies. Within this context, the thesis examines the structural characteristics of higher education and foundation universities, the fundamental dynamics of social media marketing, and the significance of public relations in this process. Designed as a pilot study, the research seeks to analyze the effect of social media campaigns on prospective students' perceptions and preferences within a limited sample. The study concludes that social media plays a significant role in enhancing universities' brand awareness and establishing emotional connections with potential students. Furthermore, social media marketing has been identified as an influential factor in the information-seeking and decision-making processes of younger generations. Additionally, the integration of public relations activities with social media has been found to offer a vital strategy for universities in image management and crisis communication. Lastly, it has been emphasized that social media campaigns are not solely promotional but also create deeper impacts such as building trust and fostering a sense of belonging. This study serves as a starting point for understanding the impact of social media marketing in the context of higher education and lays the groundwork for future large-scale research.