Tıbbi malpraktis uyuşmazlıklarında Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arabuluculuk sistemleri üzerine bir inceleme
A review on Turkey and United States of America mediation systems in medical malpractice disputes
- Tez No: 822022
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA YAŞAR COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tıbbi hataların yol açtığı ciddi sonuçlar ve uzun süren hukuk süreçleri, taraflar arasında uzlaşma sağlanması ve etkili çözümlerin bulunması ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Arabuluculuk, bu tür uyuşmazlıkların çözümünde alternatif bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, tıbbi malpraktis uyuşmazlıklarının çözümünde Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'nin arabuluculuk sistemleri incelenmiştir. Çalışmada öncelikle her iki ülkedeki tıbbi malpraktis durumunun genel bir değerlendirmesi yapılmış, uyuşmazlıkların yaygınlığını ve bu tür davaların çözümünde karşılaşılan zorlukları ele alınmıştır. İki ülkenin arabuluculuk yasaları ve düzenlemeleri, uygulamaları analiz edilmiş olup, tıbbi malpraktis uyuşmazlıklarında arabuluculuk sürecinin taraflar üzerindeki etkileri ve sürecin avantajları değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tıbbi malpraktis arabuluculuk sistemlerinin etkinliğini ve uygulanabilirliğini değerlendirmek ve Türkiye'deki arabuluculuk sistemini yaygınlaştırmaya yönelik öneriler sunmaktır. Veriler, ilgili yasal düzenlemeler, akademik makaleler ve arabuluculuk anlaşma istatistiklerinin kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesi yolu ile toplanmıştır. Bu çalışmanın bulguları ile Türkiye'de tıbbi malpraktis davalarında arabuluculuğun dava sürecinin alternatifi olarak uygulanması ve kullanımının geliştirilmesine katkı sağlanabilmesi umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The serious consequences of medical errors and the prolonged legal processes they lead to have created the need for reconciliation and effective solutions between parties involved. Mediation is being used as an alternative method in resolving such disputes. This study examines the mediation systems in Turkey and the United States for the resolution of medical malpractice disputes. Firstly, a general assessment of medical malpractice in both countries is made, addressing the prevalence of disputes and the challenges encountered in resolving such cases. The mediation laws and regulations, as well as their applications in both countries, are analyzed, evaluating the impact of the mediation process on the parties involved and the advantages of the process in medical malpractice disputes. The aim of this study is to evaluate the effectiveness and applicability of the medical malpractice mediation systems in Turkey and the United States, and to provide recommendations for the promotion of the mediation system in Turkey. Data is collected through a comprehensive review of relevant legal regulations, academic articles, and mediation settlement statistics. It is hoped that the findings of this study will contribute to the implementation and improvement of mediation as an alternative to litigation in medical malpractice cases in Turkey.