COVİD-19 pandemisi döneminde yoğun bakımda artan iş yüküyle hemşirelerin tükenmişlik düzeyi arasındaki ilişki
Relationship between increased workload in intensive care and nurses level of burnout during the covid-19 pandemic
- Tez No: 822023
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırma, Covid-19 yoğun bakımlarında artan iş yükü ile hemşirelerin tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi inceleyen kesitsel ve tanımlayıcı tipte araştırmadır. Araştırmanın evrenini Covid-19 yoğun bakımında çalışan hemşireler oluşturmaktadır. Örneklemi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Covid-19 yoğun bakımında çalışan, araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan, çalışmaya katılmaya gönüllü hemşireler oluşturmuştur. Veriler 1 Kasım 2022- 1 Şubat 2023 tarihlerinde toplanmıştır. Veriler; Hemşire tanımlayıcı bilgi formu, MTÖ ve BİYAÖ kullanılarak toplanmıştır. Veriler değerlendirilirken, yüzde, frekans ortalama, standart sapma, Kolmogorov- Smirnov Testi, Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis H testi ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research is cross-sectional and descriptive study that examines relationship between increased workload in Covid-19 intensive care units and nurses' level of burnout. Study population consists of nurses working in Covid-19 intensive care units. The sample consisted of volunteer nurses who work in Covid-19 intensive care unit at Yildirim Beyazit University Education and Research Hospital and meet inclusion criteria for study. Data were collected between November 1, 2022 - February 1, 2023. Data were gathered using Nurse Descriptive Information Form, MBI, and IWPS. Percentage, frequency, mean, standard deviation, Kolmogorov-Smirnov Test, Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis H Test, and Spearman correlation analysis were used for data evaluation.