Sinus frontalıs hacminin morfometrik ölçümler ve makine öğrenme algoritmaları ile değerlendirilmesi
Estimation of frontal sinus volume with morphometric measurements and machine learning algorithms
- Tez No: 822031
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DIRAMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Frontal sinüs hacimlerini, yüzden alınan morfometrik ölçümlerle tahmin etmek amacıyla tasarladığımız çalışmamızda Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastenesi Kulak Burun Boğaz polikliniğine başvuran 20-55 yaş arası (median: 32, ÇAA: 15) travma, konjenital anomali ya da ameliyat öyküsü bulunmayan 256 bireyin 1.5 T cihaz ile çekilen paranazal bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri kullanıldı. Frontal sinüs hacmi, transvers düzlemden stereolojik yöntemlerle hesaplanırken frontal düzlemde frontal sinüs yükseklik ve genişliği, orbitaların yükseklik ve genişliği, maksiller sinüs yükseklik ve genişliği, nazal kavite yükseklik ve genişliği ile interzigomatik, intermastoidal ve mastoangular mesafeler ölçüldü. Normal dağılıma uymayan Orbital Genişlik, Maksiller Yükseklik ve İnteranguler Genişlik parametreleri ile sinüs hacmi ile arasında düşük korelasyon bulunan Maksillar Yükseklik, Nazal Yükseklik, Nazal Genişlik ve Mastoangular Genişlik parametreleri çıkartıldıktan sonra regresyona yönelik makine öğrenmesi algoritmaları kuruldu. Regresyon analizin sonunda frontal sinüs hacmi Frontal Yükseklik, Frontal Genişlik ve İnterzigomatik Mesafe parametreleri ile açıklandı. En yüksek performansa sahip model Rastgele Orman, en düşük maliyetli model ise K-En Yakın Komşu olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In our study, designed to predict frontal sinus volumes using morphometric measurements taken from the face, we utilized paranasal computed tomography (CT) images of 256 individuals aged between 20 and 55 years (median: 32, IQR: 15) who presented at the Ear, Nose, and Throat Clinic of Bolu Abant Izzet Baysal University Education and Research Hospital. These individuals had no history of trauma, congenital anomalies, or surgery. The CT images were obtained using a 1.5 Tesla scanner. For the calculation of frontal sinus volume, stereological methods were employed in the transverse plane. In the frontal plane, measurements were taken for frontal sinus height and width, orbital height and width, maxillary sinus height and width, nasal cavity height and width, as well as interzygomatic, intermastoidal, and mastoangular distances. Parameters such as Orbital Width, Maxillary Height, and Interangular Width, which did not conform to a normal distribution and showed low correlation with sinus volume, were excluded. Machine learning algorithms were then applied for regression analysis. At the end of the regression analysis, frontal sinus volume was explained by the parameters of Frontal Height, Frontal Width, and Interzygomatic Distance. The Random Forest model exhibited the highest performance, while the KNearest Neighbor model was found to be the least costly.