Simülasyon yöntemiyle, lomber ponksiyon işleminde, konvansiyonel yaklaşım, ultrason eşliğinde statik ve dinamik yaklaşım başarı oranlarının karşılaştırılması
Comparison of the success rates of the conventional approach, ultrasound-guided static and dynamic approach in LP procedure by simulation method
  1. Tez No: 822034
  2. Yazar: ŞEFİK MERİÇ UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Lomber ponksiyon (LP), çocuk ve yetişkin acil servislerde sık kullanılan prosedürlerden birisidir. Bu işlemin hızlı ve başarılı şekilde yapılabilmesi oldukça önemlidir. Acil servislerde sık yapılan bir işlem olmasına rağmen başarılı LP oranı düşüktür ve travmatik LP oranı yüksektir. Başarısız ve/veya travmatik LP işlemi; laboratuvar sonuçların yanlış yorumlanması, gereksiz antibiyotik kullanımı, uzamış hastane yatışı, ağrı, hematom, enfeksiyon ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara yol açabilir. Oluşabilecek ciddi komplikasyonlar nedeniyle LP işleminin başarılı bir şekilde yapılması önemlidir. LP işlemi sırasında rutin pratikte kullanılan bazı teknikler mevcuttur. Bunlar konvansiyonel (geleneksel) yöntem ve ultrason kullanılan teknikler olarak tanımlanabilir. Yapılan çalışmalar çocuk ve erişkinde ultrason kullanılan yöntemlerin LP başarı oranını artırdığı göstermiştir. Ayrıca bu çalışmalarda ultrason yardımlı (statik) yöntemin; işlem hızını, ilk giriş başarısını ve hasta konforunu artırdığı, travmatik işlem sayısını ve sinir hasarını azalttığı gösterilmiştir. Literatürde daha çok konvansiyonel yöntem ile ultrason yardımlı (statik) yöntemin karşılaştırıldığı çalışmalar mevcuttur. Yetişkin hastalarda LP işlemi sırasında ultrason kılavuzlu (dinamik) yöntemin kullanılmasına dair çalışmalar literatürde mevcut değildir. Bu çalışmada, acil tıp araştırma görevlilerinin (ATAG) lomber ponksiyon modeli (LPM) üzerinde yaptıkları LP işlemi sırasında kullanılan ultrason kılavuzlu (dinamik) yöntemin, LP başarısı açısından geleneksel ve ultrason yardımlı (statik) yönteme üstünlüğünün olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya dahil olan 24 ATAG temel ve ileri ultrasonografi konusunda yeterlilik sahibi ve eğitici kimliği olan bir acil tıp uzmanı tarafından hem teorik hem de hasta başı uygulamalı olarak farklı yöntemlerle (KY, UYSY, UKDY) LP eğitimi verildi. Daha sonra tarafımızca LPM oluşturuldu ve standardize edildi. Gönüllü katılımcılardan LPM üzerinde KY, UYSY ve UKDY ile LP işlemi yapmaları istendi. LP işlemi, intervertebral aralığın belirlenmesi işlemleri ile başladı ve LPM'den spinal iğnenin tamamen çıkışı ile sonlandırıldı.Araştırma yürütücüsü tarafından işlem başarısı, ilk giriş başarısı, işlem hızı (saniye), travmatik işlem sayısı ve komplikasyon olup olmaması not edildi. Her uygulayıcıya iki girişim hakkı verildi. İğnenin modele girişinden sonra dışarı tamamen çıkması bir girişim olarak değerlendirildi. İğnenin içeride yönlendirmesi ek girişim olarak kabul edilmedi. İşlem başarısı iğneden BOS'u temsil eden serum fizyolojik (SF) gelip gelmemesine göre değerlendirildi. Eğer iki deneme sonucunda SF elde edilemezse işlem başarısız sayıldı. İki işlemin herhangi birinde SF elde edilmesi başarılı olarak kabul edildi. İlk denemede SF elde edilmesi ise ilk giriş başarısı olarak değerlendirildi. Uygulama süresi araştırmacı tarafından kronometre ile takip edildi ve kaydedildi. Uygulayıcı model başına geçip uygun vertebral aralığı bulmak için palpasyon veya ultrason yöntemlerinden birini kullanmaya başladığı an süre başlatıldı. Daha sonra iğne girişi ve başarılı veya başarısız işlem sonucu geçen süre de kaydedildi. Eğer işlem sırasında LPM üzerinden BOS'u temsil eden SF sızıntısı olursa ve/veya iğne hasarlanırsa komplikasyon olarak kabul edildi. ATAG, LP eğitimi alıp LPM üzerinde ilk işlemlerini yaptıktan bir hafta sonra tekrar işleme alındı. Hangi uygulayıcının hangi sırayla hangi yöntemi kullanacağı bilgisayar tabanlı randomizasyon sağlayan bir program üzerinden tekrar belirlendi. Önceki işlemlerdeki ile benzer şekilde veriler toplandı ve kaydedildi. Çalışma sonunda LP başarı oranı, ilk giriş başarı oranı, giriş sayısı, işlem süresi, travmatik işlem sayısı ve komplikasyon oranı değerlendirildi. Ayrıca bir hafta sonra tekrarlayan işlemler sonucunda elde edilen veriler de ilk grubun verileri ile karşılaştırıldı. Burada eğitim sonrası pratik yapılmasının sonradan tekrarlayan işlemlerdeki başarılara etkisine bakıldı. Çalışmanın sonunda ise uygulayıcılara anket uygulandı. Çalışmayla ilgili fikirleri soruldu. Bulgular: Çalışmaya alınan 24 katılımcının 9'u ise kadın (%27,5), 15 ise erkektir (%62,5). 24 katılımcının ortanca yaş değeri 27,5 (27-28) idi. 24 katılımcının asistanlık sürelerine bakıldığında
Özet (Çeviri)
Objective: Lumbar puncture (LP) is one of the most commonly used procedures in pediatric and adult emergency departments. It is very important that this procedure can be performed quickly and successfully. Although it is a common procedure in emergency departments, the rate of successful LP is low and the rate of traumatic LP is high. Unsuccessful and/or traumatic LP may lead to complications such as misinterpretation of laboratory results, unnecessary antibiotic use, prolonged hospitalization, pain, hematoma, infection and nerve damage. Because of the serious complications that may occur, it is important that the LP procedure is performed successfully. There are some techniques used in routine practice during the LP procedure. These can be defined as conventional (traditional) method and techniques using ultrasound. Studies have shown that methods using ultrasound increase the success rate of LP in children and adults. In addition, these studies have shown that the ultrasound-assisted (static) method increases procedure speed, initial access success and patient comfort, and reduces the number of traumatic procedures and nerve damage. In the literature, there are mostly studies comparing the conventional method with the ultrasound-assisted (static) method. Studies on the use of ultrasound-guided (dynamic) method during LP procedure in adult patients are not available in the literature. In this study, we aimed to investigate whether the ultrasound-guided (dynamic) method used during the LP procedure performed by emergency medicine research assistants (ATAG) on a lumbar puncture model (LPM) is superior to the conventional and ultrasound-assisted (static) method in terms of LP success. Materials and methods: The 24 ATAGs included in the study were trained in LP by an emergency medicine specialist who has competence in basic and advanced ultrasonography and has a trainer identity, both theoretically and with different methods (KY, UYSY, UKDY) with bedside practice. Then, LPM was created and standardized by us. Volunteer participants were asked to perform LP on the LPM with KY, UYSY and UKDY. The LP procedure started with the determination of the intervertebral space and ended with the complete removal of the spinal needle from the LPM. The success of the procedure, success of the first entry, speed of the procedure (seconds), number of traumatic procedures and the presence or absence of complications were noted by the researcher. Each practitioner was allowed two attempts. Complete exit of the needle after its entry into the model was considered as one attempt. Guiding the needle inside was not considered as an additional intervention. The success of the procedure was evaluated according to whether or not saline (SF) representing CSF was obtained from the needle. If SF could not be obtained after two attempts, the procedure was considered unsuccessful. Obtaining SF in any of the two procedures was considered successful. Obtaining SF in the first attempt was considered as the first entry success. The duration of the procedure was monitored and recorded by the researcher using a stopwatch. The time was started when the practitioner stood at the model and started to use either palpation or ultrasound to find the appropriate vertebral space. The time elapsed after needle insertion and successful or unsuccessful procedure was also recorded. Any leakage of SF, representing CSF, through the LPM and/or damage to the needle during the procedure was considered a complication. The ATAG was reprocessed one week after they received LP training and performed their first procedure on the LPM. Which practitioner would use which method in which order was determined again through a computer-based randomization program. Data were collected and recorded similarly to the previous procedures. At the end of the study, LP success rate, initial access success rate, number of accesses, procedure duration, number of traumatic procedures and complication rate were evaluated. In addition, the data obtained after repeated procedures one week later were compared with the data of the first group. Here, the effect of post-training practice on success in subsequent repeat procedures was evaluated. At the end of the study, a questionnaire was applied to the practitioners. Their opinions about the study were asked. Results: Of the 24 participants, 9 were female (27.5%) and 15 were male (62.5%). The median age of the 24 participants was 27.5 years (27-28). The duration of residency of 24 participants was