Diz osteoartritli hastalarda ağrı, fonksiyon, kinezyofobi ve propriosepsiyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining relationship between pain, function, kinesiophobia and proprioception in patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 822033
  2. Yazar: BÜŞRA KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmanın amacı 40-65 yaş arası diz osteoartritli bireylerde ağrı, fonksiyon, kinezyofobi ve propriosepsiyon arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya Özel Rami Hastanesi Fizik Tedavi Ünitesine başvuran diz osteoartrit tanılı ve gönüllü 30 hasta dahil edilmiştir. Ağrı değerlendirilmesi için Visüel Analog Skalası (VAS); fonksiyonel değerlendirme için Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC); kinezyofobi değerlendirmesi için Tampa Kinezyofobi Ölçeği ve propriosepsiyon değerlendirmesi için; Eklem Pozisyon Hissi kullanılarak ölçülmüştür. VAS, WOMAC, Tampa Kinezyofobi ve Eklem Pozisyon Hissi arasındaki ilişki incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between pain, function, kinesiophobia and proprioception in patients aged 40-65 years with knee osteoarthritis. The study included 30 volunteer patients with knee osteoarthritis who applied to the Physical Therapy Unit of Private Rami Hospital. Visual Analogue Scale (VAS) for pain assessment; Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) for functional assessment; Tampa Kinesiophobia Scale for assessment of kinesiophobia and for assessment of proprioception; Measured using Joint Position Sense. The relationship between VAS, WOMAC, Tampa Kinesiophobia and Joint Position Sense was analyzed.