Pandeminin Kapadokya'daki sıcak hava balonu sektörüne etkisinin incelenmesi
Investigation of the impact of the pandemic on the hot air balloon industry in Cappadocia
  1. Tez No: 822036
  2. Yazar: HATİCE BIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR GÖZBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Doğal ve kültürel güzellikleri ile dünyada eşi benzeri olmayan Kapadokya bölgesi, ülkemizin önde gelen turizm bölgelerinden biridir. Bölgenin eşsiz tarihi özellikleri ve doğal güzelliklerinin yanı sıra, kültürel aktiviteleri ve ulaşım kolaylığı gibi unsurlar sebebiyle gerek yurt içi gerekse yurt dışı turizminin odak noktası haline gelmiştir. Peri bacaları, vadileri, akarsuları, tarihi kaya evleri ve kiliseleri gibi birçok özelliğinden dolayı UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Kapadokya bölgesinin havadan balon ile gözlenmesi, bölgeyi ülkemizin en önemli sıcak hava balonu uçuş merkezi haline getirmiştir. 2020 yılında başlayan küresel korona virüs (Covid-19) tüm dünyayı etkisi altına alan bir salgın haline gelmiştir. Covid-19 salgını havacılık ve turizm sektörü başta olmak üzere birçok sektörü olumsuz yönde etkilemiştir. Pandemiyle birlikte uçuşlar durduğu için en çok etkilenen sektörlerden biri de Kapadokya'daki sıcak hava balonu sektörü olmuştur. Bu çalışmanın amacı, pandeminin Kapadokya'daki sıcak hava balonu sektörü üzerindeki etkilerini ekonomik yönden incelemektir. Bu amaçla, Ağustos 2020-Mart 2022 tarih aralığındaki günlük veriler kullanılarak, eşbütünleşme ve nedensellik analizleri yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmada, Kapadokya Slot Hizmet Merkezinden alınan bölgedeki balon uçuş verileri ile T.C. Sağlık Bakanlığından alınan pandemiden etkilenen kişi verilerinden yararlanılmıştır. Uzun dönemli ilişkiye bakıldığında, ölen kişi sayısının ve iyileşen kişi sayısının uçuş sayılarını etkilediği görülmüştür. Ölüm oranın artması insanların uçuştan uzaklaşmasına neden olduğu tespit edilmiştir. Kısa dönemli ilişkide de değişkenler arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışma sonucunda, ölen ve hasta kişi sayılarının uçuşları olumsuz yönde etkilediği, iyileşen kişi sayısının ise uçuşları olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Cappadocia region, which is unique in the world with its natural and cultural beauties, is one of the leading tourism regions of our country. In addition to the region's unique historical features and natural beauties, it has become the focal point of both domestic and international tourism due to its cultural activities and ease of transportation. The observation of the Cappadocia region, which is on the UNESCO World Heritage List due to its many features such as fairy chimneys, valleys, streams, historical rock houses and churches, by air balloon has made the region the most important hot air balloon flight center of our country. The global corona virus (Covid-19), which started in 2020, has become an epidemic that affects the whole world. The Covid-19 epidemic has adversely affected many sectors, especially the aviation and tourism sector. As the flights stopped with the pandemic, one of the most affected sectors has been the hot air balloon sector in Cappadocia. The aim of this study is to examine the effects of the pandemic on the hot air balloon industry in Cappadocia from an economic point of view. For this purpose, cointegration and causality analysis methods were used by using daily data between August 2020-March 2022. In the study, balloon flight data in the region obtained from the Cappadocia Slot Service Center and the data of the people affected by the pandemic obtained from the T C Ministry of Health were used. Looking at the long-term relationship, it was seen that the number of people who died and the number of people who recovered affect the number of flights. It has been determined that the increase in the death rate causes people to move away from the flight. A significant relationship was also found between the variables in the short-term relationship. As a result of the study, it was determined that the number of dead and sick people affected the flights negatively, and the number of people who recovered had a positive effect on the flights.