Ağırlıklı fonksiyon uzaylarında tek ve iki değişkenli Sampling-Durrmeyer serilerinin yaklaşım özellikleri
Approximation properties of univariate and bivariate Sampling-Durrmeyer series in weighted spaces of functions
  1. Tez No: 822063
  2. Yazar: DİLEK ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır. İkinci bölüm ve alt bölümlerinde tezde kullanılacak olan temel kavramlar, lineer pozitif operatörler dizisi ile ilgili temel tanımlar ve teoremler, tezde çalıştığımız ağırlıklı fonksiyon uzayları tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde sampling serileri ve formları tanıtılmış ve sampling serileri formlarının ağırlıklı fonksiyon uzaylarındaki yaklaşım özelliklerine yer verilmiştir. Dördüncü bölüm ana sonuçlar için ayrılmıştır. Dördüncü bölümün ilk kısmında sampling-Durrmeyer serilerinin ağırlıklı fonksiyon uzaylarında elde edilen teoremlerine ispatlarıyla birlikte yer verilmiştir. İkinci kısmında ise iki değişkenli sampling-Durrmeyer serilerinin tanımları verilmiştir ve bu serilerin ağırlıklı fonksiyon uzaylarında elde edilen teoremlerine ispatlarıyla birlikte yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four section. The first section is reserved for introduction. In the second section and its subsection, the fundamental concepts that will be used in the thesis, basic definitions and theorems related to sequence of linear positive operator, weighted spaces of functions that we have studied in the thesis are introduced. In the third section, sampling series and its some forms are introduced, and its the approximation properties of sampling series forms in weighted spaces of functions are given. The fourth section is devoted to the main results. In the first part of the fourth section, approximation theorems for sampling-Durrmeyer series obtained in weighted spaces of functions are given together with their proofs. In the second part definition of bivariate sampling-Durrmeyer series are given and theorems obtained in weighted spaces of functions of these series are given with their proofs.