Bursalı âkif ve Kadınlar Mevlidi icrâsı
Bursalı Akif and Kadınlar Mawlid performance
- Tez No: 822069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ZİNNUR KANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Mevlidin, Türk İslâm coğrafyasında özel bir konumu vardır. Hz. Peygamber'e sevgiyi ifade etmek üzere kaleme alınan mevlid metinleri; kültürümüzün, geleneğimizin ve içtimâi hayatımızın ayrılmaz bir parçasını oluşturmaktadır. Bursa, mevlid kültürünü ve geleneğini muhâfaza eden kadîm bir şehirdir. Osmanlı'nın kurucu şehri olmasının yanında tarih boyunca evliyâlara, padişahlara, bestekârlara, mûsikîşinaslara ve mevlid yazarlarına ev sahipliği yapmıştır. Tezimizin konusunu teşkil eden Bursalı Âkif Efendi 1786 yılında Bursa'da doğmuş ve Bursa'da yaşamış mevlid yazarlarından birisidir. Genç yaşta vefât etmesine rağmen önemli eserler bırakmayı başarmıştır. Bursalı Âkif Efendi bir mevlid kaleme almış ve yazdığı bu mevlid Bursa'da bir müddet okunmuştur. Günümüzde ise Kastamonu'da bayanlar tarafından cemiyetlerde icrâ edilmektedir. Araştırmada Bursalı Âkif Efendi'nin hayatından, eserlerinden bahsedilmiştir. Bunun yanında mevlidin metnine yer verilmiş ve günümüzdeki icrâsı notaya alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Mevlid has a special position in Turkish Islamic geography. The mawlid texts written to express love for the Prophet are an integral part of our culture, tradition and social life. Bursa is an ancient city that preserves the mawlid culture and tradition. Besides being the founding city of the Ottoman Empire, it has hosted awliya, sultans, composers, musicians and mawlid writers throughout history. Âkif Efendi of Bursa, who is the subject of our thesis, was born in Bursa in 1786 and is one of the mawlid writers who lived in Bursa. Although he died at a young age, he managed to leave important works. Âkif Efendi of Bursa wrote a mawlid and this mawlid was recited in Bursa for a while. Today, it is performed by women in Kastamonu in societies. In the research, the life and works of Âkif Efendi of Bursa were mentioned. In addition, the text of the mawlid was included and its current performance was notated.