Dirençli kentler bağlamında sürdürülebilir bir model önerisi: Antalya ve Bursa Büyükşehir Belediyeleri örneği
A sustainable model proposal in the context of resilient cities: the example of Antalya and Bursa Metropolitan Municipalities
- Tez No: 949871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KALAĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
Kentler, her geçen gün artan kalabalık nüfuslara ev sahipliği yaparak insan yaşamının sürdürülebilmesi hususunda vazgeçilmeyen unsurlardan biri olmaya devam etmektedir. Quito'da, Birleşmiş Milletler Konut ve Sürdürülebilir Kentsel Gelişme Konferansı'nda kabul edilen Yeni Kentsel Gündem belgesinde de ifade edildiği gibi 2050'ye gelindiğinde kentlerde yaşayan nüfus iki katına çıkarak bu durum altyapı, hizmetler, iklim değişikliği ve istihdam başta olmak üzere çeşitli boyutlarda risklerle karşılaşılmasına neden olacaktır. Bu riskler karşısında ise kentlerin başa çıkma yeteneklerini geliştirmesi ve bu türdeki risklerle başa çıkabilmek için direnç oluşturması gerektiğinden yola çıkan bir kavram olan dirençli kent olgusu kentsel politika söylemi olarak giderek önemli hale gelmeye başlamıştır. Bu çalışmada, kentlerde halka en yakın hizmet birimi olan yerel yönetimlerin, hizmette bulunduğu kenti sürdürülebilir olarak dirençli bir kente dönüştürebilme yolundaki uygulamaların ortaya konması amacıyla; hem uluslararası ölçekte önemli kuruluşlar arasında yer alması hem de Türkiye'de dirençli kentler üzerine yalnızca OECD'nin çalışma yapmış olmasından hareketle tez çalışmasındaki başlıklar, OECD'nin dirençli kenti ele alış biçiminden esinlenilmiştir. Aynı zamanda OECD'nin Türkiye'de Antalya ve Bursa kentlerine yönelik çalışma raporlarından elde edilen bilgiler doğrultusunda çalışmanın içeriğine yön verilmiş ve bu kentlerde halka en yakın hizmet birimi olan Antalya ve Bursa Büyükşehir belediyeleri üzerinden nitel bir analiz yapılarak sürdürülebilir dirençli kent bağlamında bir model önerisi ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu analiz ile yerel hizmetlerin yerine getirilmesinde etkin bir role sahip olan yerel yönetimlerin, hizmette bulunduğu kenti sürdürülebilir olarak dirençli bir kente dönüştürebilme yolundaki uygulamalarıyla“kentsel dirençliliği sürdürülebilir kılmaya çalışırken sürdürülebilirliği de dirençli kılma”yönündeki hizmetlerin, kentsel dirençlilikle ilgili küresel ve yerel hedeflerle birlikte Türkiye'nin bu alanda gerçekleştirdiği çalışmalarda ortak ve farklı yönlerin neler olduğuna dair birçok bilginin bizlere sunulması, nitel analiz sonucunda ortaya çıkan bulgu ile 6'lı döngüsel adımdan oluşan modelin ise diğer yerel yönetimlere de yol gösterici olmasıyla dirençli kent kavramına olan ilgi ve önemin artacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Cities continue to be one of the indispensable elements for the sustainability of human life by hosting increasingly crowded populations. As stated in the New Urban Agenda document adopted at the United Nations Conference on Housing and Sustainable Urban Development in Quito, by 2050 the population living in cities will double, which will lead to risks in various dimensions, especially in infrastructure, services, climate change and employment. In the face of these risks, the concept of resilient city, which is a concept that stems from the need for cities to develop their ability to cope with these types of risks and to build resilience, has become increasingly important as an urban policy discourse. In this study, in order to reveal the practices of local governments, which are the closest service units to the public in cities, to transform the city they serve into a resilient city in a sustainable way; the titles in the thesis study were inspired by the way the OECD addresses the resilient city, considering that it is among the important organizations on an international scale and that the OECD is the only one in Turkey to have conducted studies on resilient cities. At the same time, the content of the study was guided by the information obtained from the OECD's study reports on the cities of Antalya and Bursa in Turkey, and it was aimed to present a model proposal in the context of sustainable resilient cities by conducting a qualitative analysis on the Antalya and Bursa Metropolitan Municipalities, which are the closest service units to the public in these cities. With this analysis, it is expected that the interest and importance of the concept of resilient city will increase as the local governments, which have an active role in the provision of local services, will be able to transform the city they serve into a resilient city with their practices, and the services aimed at“making urban resilience sustainable while also making sustainability resilient”, together with the global and local targets related to urban resilience, will be presented to us with a lot of information about the common and different aspects in the studies carried out by Turkey in this field, and the model consisting of 6 cyclical steps with the findings emerging as a result of the qualitative analysis will guide other local governments.