Investigation of mothers' satisfaction with breastfeeding in dhiqar, İraq
Irak dhiqar şehirindeki annelerin emzirmeye yönelik memnuniyetlerinin araştırılması
  1. Tez No: 822078
  2. Yazar: ALI HIKMAT JASIM ALAWADI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZGE DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş: Bebeklik döneminde sağlıklı büyüyüp gelişmenin sürdürülebilmesi için beslenmenin yeri önemlidir. Bebek için en iyi beslenme şekli ise anne sütüdür. Anne sütü her bebek için özeldir ve besin içeriği bebeğin ihtiyaçlarına göre değişir. Anne sütüne ulaşmanın en ekonomik, sağlıklı ve pratik yolu ise emzirmektir. Emzirme, anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirir. Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de ilk 6 ay sadece anne sütü, en az iki yaşına kadar ise ek gıdalar ile birlikte anne sütü ile beslenmeyi önermektedir. Bu nedenle emzirme başarısını artırmak için annelerin erken dönemde emzirme deneyimlerine yönelik memnuniyetlerinin bilinmesi ve buna uygun eğitim planı oluşturularak etkin emzirmenin sürdürülmesi önemlidir. Amaç: Bu araştırma, Irak Dhiqar Şehrindeki annelerin emzirme deneyimi ile ilgili memnuniyetlerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Araştırma, Irak'ta emziren annelerin emzirme deneyimlerine ilişkin memnuniyetlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Kasım 2022-Şubat 2023 tarihleri arasında, Irak'taki Dhiqar şehrinde yaşayan ve örneklem kriterini karşılayan 199 anne oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak; Anne Bilgi Formu ve Maternal Emzirme Değerlendirme Ölçeğinin (MBFES-A) Arapça versiyonu kullanılmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, t-testi ve ANOVA testleri kullanılmıştır. Gruplar arası farklılıkları belirlemek için de Tukey testi kullanılmıştır. Bulgular: Annelerin %45,7'sinin 30-39 yaş aralığında, %74,4'ü ortaokul mezunu, %65,8'i çalışıyor, %61,8'inin aylık geliri gidere eşit, %93,5'i şehirlerde yaşıyor, %43,7'si 4 ve üzeri çocuk sahibi, %71,4'ünün gebeliği plansız, %76,4'ünün normal doğum yapmış olduğu saptandı. Ayrıca %56,8'inin gebelikte emzirmeye yönelik bilgi aldığı, %93,5'inin doğum/doğum sonrası dönemde emzirmeye yönelik herhangi bir sorun yaşamadığı, %48,2'sinin bebeğini doğumdan hemen sonra emzirdiği ve %74,4'ünün doğumdan sonra ilk bebeğine anne sütü verdiği belirlenmiştir. Annelerin MBFES-A ölçeği puan ortalama 56,35±7,04 olduğu, Bebek Memnuniyeti / Büyümesi Alt Boyutu ortalamasının 18,36 ±3,56, Annenin Keyfi/Rol Edinmesi Alt Boyutu ortalamasının 19,41±3,19 ve Yaşam Tarzı/ Anne Beden İmgesi Alt boyutu ortalamasının 18,57±2,30 olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların eğitim düzeyi, ekonomik durum algısı, yaşadığı yer, çocuk sayısı, gebeliğin planlı olması, doğum şekli, gebelikte emzirmeye yönelik bilgi alınması, doğum/doğum sonrası dönemde emzirmeye yönelik herhangi bir sorun yaşayıp/yaşamaması, bebeğini doğumdan sonra ne kadar süre sonra emzirdiği ve doğumdan sonra ilk bebeğine hangi besini verdiği durumuna göre MBFES-A puanlarında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Background: Nutrition plays an important role in maintaining healthy growth and development during infancy. The best form of nutrition for the baby is breast milk. Breast milk is special for every baby and its nutritional content varies according to the baby's needs. The most economical, healthy and practical way to feed breast milk is by breastfeeding. Breastfeeding strengthens the bond between mother and baby. The United Nations International Children's Fund (UNICEF) and the World Health Organization (WHO) also recommend breastfeeding only for the first six months, and breastfeeding with complementary foods until at least two years of age. For this reason, in order to increase breastfeeding success, it is important to know the satisfaction of mothers about their breastfeeding experiences in the early period and to maintain effective breastfeeding by creating an appropriate education plan. Aim: This research aims to evaluate mothers' satisfaction with their breastfeeding experience in Dhiqar City, Iraq. Method: The research was conducted as a descriptive cross-sectional type in order to determine the thoughts of breastfeeding mothers about their breastfeeding experiences in Iraq. The population of the study consisted of 199 mothers living in Dhiqar, Iraq between November 2022 and February 2023 who met the sampling criteria. As a data collection tool, a Mother Information Form and the Arabic version of the Maternal Breastfeeding Evaluation Scale (MBFES-A) were used. Number, percentage, mean, standard deviation, t-test and ANOVA tests were used in the analysis of the data. The Tukey test was used to determine the differences between groups. Result: 45.7% of the mothers were in the age range of 30-39 years, 74.4% were secondary school graduates, 65.8% were working, 61.8% had a monthly income equal to their expenses, and 93.5% lived in a city. It was determined that 43.7% had four or more children, 71.4% had had an unplanned pregnancy and 76.4% had had a normal delivery. In addition, 56.8% had received information about breastfeeding during pregnancy, 93.5% did not have any problems with breastfeeding in the partum / postpartum period, 48.2% breastfed their baby immediately after birth and 74.4% gave first breast milk to their baby after birth. The mean MBFES-A scale score of the mothers was 56.35±7.04, the mean of the Infant Satisfaction / Growth Sub-Dimension was 18.36 ±3.56, the mean of the Maternal Enjoyment/role attainment Sub-Dimension was 19.41±3.19 and the lifestyle/body image sub-dimension was 19.41±3.19. The mean of the Lifestyle/ Body Image Sub-dimension was determined to be 18.57±2.30. It was determined that there were statistically significant differences in the participants' MBFES-A scores according to their education level, economic status perception, place of residence, number of children, whether their pregnancy was planned, whether they had received information on breastfeeding during pregnancy, whether they had had any problems with breastfeeding at the birth or afterwards, how long after the birth they had breastfed the baby, and what food they had first given to the baby after the birth (p>0.05). No significant relationship was found between the sex of the baby and its age in months and breastfeeding satisfaction (p>0.05).