B2B pazarlarda sosyal medyanın pazarlama amaçlı kullanımına dair bir araştırma
A research on the use of social media for marketing purposes in B2B markets
- Tez No: 822079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM ERDOĞAN YAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son yıllarda İnternet kullanımının hızla artmasıyla birlikte sosyal medya kanalları bireyler için yeni birer iletişim aracı haline gelmiştir. Sosyal medya kullanımının bireyler için bu kadar önemli bir hal alması işletmelerin sosyal medya platformlarına sahip olmalarını ve sahip oldukları bu profilleri düzenli şekilde yönetmelerini zorunlu hale getirmiştir. Tüketici pazarlarında olduğu gibi endüstriyel pazarlarda da sosyal medya kullanımı oldukça önemli olmasına karşın bu alanda yapılmış çalışmaların sayısı kısıtlıdır. Yapılan bu çalışma literatürde mevcut olan bu boşluğun doldurulmasına katkı sağlamak ve Türkiye'de yer alan ve endüstriyel pazarlarda faaliyet göstermekte olan firmaların sosyal medya kullanımlarının verimli hale getirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda endüstriyel pazarda faaliyet göstermekte olan 15 firmanın yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirilmiş ve firmaların sosyal medya hesapları incelenmiştir. Araştırmanın bulguları içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları endüstriyel pazarlarda sosyal medya kullanımının firmalara çeşitli avantajlar sağladığı fakat firmalar tarafından profesyonel bir sosyal medya yönetimi ve planlaması yapılmadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
With the heavy increase in the use of the Internet in recent years, social media channels have become a new communication tool for individuals. The fact that the use of social media has become so important for individuals has made it mandatory for businesses to have social media platforms and to regularly manage these profiles. Although the use of social media is very important in industrial markets as in consumer markets, the number of studies in this field is limited. This study aims to contribute to filling this gap in the literature and to contribute to the efficient use of social media by companies operating in industrial markets in Turkey. For this purpose, interviews were held with the officials of 15 companies operating in the industrial market and the social media accounts of the companies were examined. The findings of the research were evaluated by content analysis method. The results of the research reveal that the use of social media in industrial markets provides various advantages to the companies, but a professional social media management and planning is not done by the companies.