Sakarya ili yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı ve yatırımları ile ilgili toplum kabullenme seviyelerinin belirlenmesi
Determination of community acceptance levels regarding the use of renewable energy resources and investments in Sakarya province
  1. Tez No: 822081
  2. Yazar: TUĞBA ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Artan nüfus ve sanayi faaliyetleri ile birlikte enerji ihtiyacının karşılanması için fosil yakıtlar kullanılmakta ve bu fosil yakıtlardan atmosfere salınan sera gazı, küresel ısınma sıcaklığını artırırken iklim değişimini de beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada, söz konusu iki olumsuz durumu en aza indirgemek için yerel yönetimlerin iklim değişimine uyum çalışmaları ile yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı ve toplumun temiz, sürdürülebilir enerjiye olan bakış açısı incelenerek farkındalık yaratmak istenmiştir. Yapılan literatür çalışma sonuçlarına göre, yenilenebilir enerji ve iklim değişikliği farkındalığı küresel ısınma ile iklim değişikliği etkilerini en aza indirgemede başarılı olduğu ortaya konmuştur. Çalışmada ise, literatür sonuçları da göz önüne alınarak yerelde yapılacak projeler doğrultusunda yenilenebilir enerji kaynakları ve toplumun bakış açısı tespit edilerek bir anket çalışması yapılmıştır. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın desteği, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya Üniversitesi ortaklığında“İklim Değişikliğinin Etkilerinin Azaltılması İçin Gençlik Politikalarının Oluşturulması”başlıklı proje kapsamında yapılan çalıştay ve anket sonuçları SWOT analiz yöntemiyle incelenmiştir. Analiz sonuçları, Sakarya ili özelinde değerlendirilerek farklı sektörler için güçlü ve zayıf yönler ile tehditler göz önünde bulundurularak fırsatları değerlendiren ulusal ve yerelde yapılabilecek destek mekanizmaları, uygulamaları ve bilinçlendirme faaliyetleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing population and industrial activities, fossil fuels are used to meet the energy needs and the greenhouse gases released from these fossil fuels into the atmosphere increase the global warming temperature and bring climate change. In this study, it is aimed to raise awareness by examining the adaptation efforts of local governments to climate change and the use of renewable energy resources and the society's perspective on clean, sustainable energy in order to minimize these two negative situations. According to the results of the literature study, it has been revealed that renewable energy and climate change awareness are successful in minimizing the effects of global warming and climate change. In the study, a survey was conducted by determining the renewable energy resources and the perspective of the society in line with the projects to be carried out locally, taking into account the results of the literature. The results of the workshop and survey conducted within the scope of the project titled“Creating Youth Policies for Mitigating the Effects of Climate Change”with the support of the Eastern Marmara Development Agency, Sakarya Metropolitan Municipality and Sakarya University were analyzed by SWOT analysis method. The results of the analysis are evaluated for the province of Sakarya and national and local support mechanisms, practices and awareness-raising activities that take advantage of opportunities by taking into account the strengths, weaknesses and threats for different sectors are proposed.