Dental and skeletal characteristics of orthodontic patients with deep curve of spee: Classification using cluster analysis
Derin spee eğrisi bulunan ortodonti hastalarinin dental ve i̇skeletsel karakteristiği: Kümeleme analizi kullanilan siniflandirma
- Tez No: 822080
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KYUNG-A KIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kyung Hee University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
SE, mandibular dentisyonun sagittal düzlemde görünen kavisli kısmıdır ve çiğneme sisteminde önemli bir rol oynamaktadır. Maksimum interküspidasyon ve fonksiyonel oklüzyonun sağlanması için, ortodontik tedavi hedeflerinden birisi de SE'nin seviyelenmesi olmalıdır. Derin SE'nin tedavi sonucunu iyileştirmek için derin SE'ye etki eden dişsel ve iskeletsel faktörlerin bilinmesi gerekmektedir. Tedavi yaklaşımları, SE'nin dişsel, sagittal iskeletsel ve vertikal iskeletsel karakteristiğine göre değişmektedir. Mevcut çalışmanın amacı, derin SE'si olan ortodonti hastalarının dişsel ve iskeletsel karakteristiklerine göre sınıflandırılıp sınıflandırılamayacağını incelemek ve sınıflandırılan gruplar arasındaki ve farklı sagittal iskeletsel maloklüzyon grupları arasındaki SE karakteristiklerini karşılaştırmaktı. Kyung Hee Üniversitesi, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'ni ziyaret eden bireyler arasından, SE'si 3 mm'den fazla olan 184 birey bu çalışmaya dahil edildi. Başlangıç lateral sefalometrik radyografi ve alçı model kayıtları kullanılarak 18 dişsel ve iskeletsel parametre ölçüldü. Bunlar; overjet, overbite, keserler arası açı, alt keser, alt kanin ve alt molar dişlerin mandibular düzlemle ve mandibular oklüzal düzlemle yaptıkları açı, alt keser ve alt kanin dişlerin mandibular düzlemden uzaklıkları, kaninler arası genişlik, premolarlar arası genişlik, molarlar arası genişlik ve ark uzunluğu gibi dişsel; gonial açı, SNA, SNB, ANB, MP-FH, MnOP-FH gibi iskeletsel parametrelerden oluşmaktaydı. Ölçülen 18 sefalometrik parametrenin standardize edilmesinden sonra, orijinal 18 sefalometrik parametrenin lineer kombinasyonları olan ortogonal değişkenleri dönüştürmek için Temel Bileşenler Analizi (TBA) yapıldı. TBA sonucuna göre 3 komponent belirlendi ve TBA sonuçlarına dayalı olarak normal dağılmış küme gruplarını elde etmek için K-ortalama kümeleme analizi kullanıldı. Kümeler arasındaki ve sagittal iskeletsel maloklüzyon grupları arasındaki dişsel ve iskeletsel parametrelerin karşılaştırılması, Tukey post-hoc testi ile birlikte varyans analizi ile gerçekleştirildi. K-ortalama kümeleme analizine göre 3 küme belirlendi; Küme 1 (n = 52), Küme 2 (n = 57) ve Küme 3 (n = 75). Küme 1; çoğunlukla Sınıf III-optimum büyüme modeli olan bireyler, keser lingoversiyonu, kanin distal angulasyonu, birinci molar dikleşmesi ya da distal angulasyonu, daha yüksek molarlar arası genişlik ve daha kısa ark uzunluğu göstermekteydi. Küme 2; çoğunlukla Sınıf I ve II hipodiverjan bireyler, artmış overjet, en derin overbite, keser labioversiyonu, kanin ve molar dişlerin şiddetli mezial angulasyonu, daha derin bir SE ile keser ve kaninlerin en az ekstrüzyonunu göstermekteydi. Küme 3; çoğunlukla Sınıf I ve II hiperdiverjan bireyler, en fazla overjet, azalmış keserler arası açı, moların mezial angulasyonu, keser ve kaninlerin en fazla ekstrüzyonunu göstermekteydi. Sınıf II maloklüzyon, derin SE'yi; keserlerin labioversiyonu, kanin ve molarların mezial angulasyonu ile oluşturmaktaydı. Sınıf III maloklüzyon, derin SE'yi; keserlerin linguoversiyonu, kanin ve molarların distal angulasyonu ile oluşturmaktaydı. Her maloklüzyon grubu, sagittal iskelet yapılarına göre dişsel kompanzasyon göstermekteydi. Sınıflandırılmış grupların SE karakteristiklerinin eğilimi farklı sagittal iskelet maloklüzyon gruplarınınki ile uyumluydu. Fakat, bazı parametreler ile ilgili olarak Küme 2 ve 3 arasındaki farklılık, her bir kümenin vertikal iskelet farklılıklarına atfedilebilirdi. Bu, SE karakteristiklerinin sadece sagittal iskeletsel faktörlerdeki değil, aynı zamanda vertikal iskeletsel faktörlerdeki dişsel kompanzasyonlarla da ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu çalışmaya dayalı olarak, SE karakteristiğini etkileyen sanal faktörleri ve seviyelenme safhasında dikkate alınması gereken faktörler ile tedavi yaklaşımlarını aydınlatmış bulunmaktayız. Çeşitli dentofasiyal iskeletsel paternlerdeki, derin SE'si bulunan hastalardaki, ortodontik mekanikleri ve tedavi yaklaşımlarını sunabilmek için daha fazla çalışma gereklidir.
Özet (Çeviri)
COS is the arc of a curved plane of the mandibular dentition viewed in the sagittal plane and plays a significant role in the oral-masticatory system. Leveling the COS should be one of the treatment objectives during orthodontic treatment to enable maximum intercuspation and functional occlusion. To improve the treatment outcome of a deep COS, dental and skeletal factors affecting the deep COS should be known. Treatment approaches change according to each dental, sagittal and vertical skeletal characteristics. The objectives of this study were to investigate whether orthodontic patients with deep COS could be classified according to dental and skeletal characteristics and to compare COS characteristics between the classified groups and different sagittal skeletal malocclusion groups. Among the patients who visited Kyung Hee University Dental Hospital, 184 patients who have COS more than 3 mm included to this study. 18 dental and skeletal variables were measured using initial lateral cephalometric radiographs and dental casts. These variables were including dental factors such as overjet, overbite, interincisal angle, angle of lower incisors, canines and first molars based on mandibular plane and mandibular occlusal plane, height of lower incisors and canines based on mandibular plane, intercanine width, interpremolar width, intermolar width arch length and skeletal factors such as gonial angle, SNA, SNB, ANB, MP-FH, MnOP-FH. After the standardization of measured 18 cephalometric variables, PCA was performed to convert orthogonal variables that were linear combination of the original 18 cephalometric variables. As the result of PCA, 3 components were determined and K-means cluster analysis based on the PCA results was used to obtain normally distributed cluster groups. Comparisons of the dental and skeletal variables among clusters and the sagittal skeletal malocclusion groups were performed by ANOVA with the Tukey post-hoc test. According to K-means cluster analysis 3 clusters were followed as; Cluster 1 (n = 52), Cluster 2 (n = 57) and Cluster 3 (n = 75). Cluster 1 showed; mainly skeletal Class III-normal angle subjects, linguoversion of incisor, canine distal tipping, uprighted or distally tipped first molar, wider intermolar width and shorter arch length. Cluster 2 presented; skeletal Class I and II-low angle subjects predominantly, large overjet, the deepest overbite, labioversion of incisor, severe mesial tipping of canine and molar, a deeper COS and the smallest extrusion of incisor and canine. Cluster 3 presented; skeletal Class I and II-high angle subjects mainly, the largest overjet, decreased interincisal angle, mesial tipping of molar, the most extrusion of incisor and canine. Class II malocclusion formed deep COS with labioversion of incisors, mesially tipped canines and molars. Class III malocclusion formed deep COS with linguoversion of incisors and distally tipped canines and molars. Each malocclusion group showed dental compensation according to their sagittal skeletal pattern. The tendency of COS characteristics of the classified groups was consistent with the different sagittal skeletal malocclusion groups'. But difference between Cluster 2 and 3 with respect to some variables could be attributed to the vertical skeletal differences of each cluster. It implicated that COS characteristics are related not only dental decompensation in sagittal skeletal factors but also in the vertical skeletal factors. Based on this study, we elucidated the virtual factors affecting the COS characteristics and treatment approaches with consideration factors during leveling stage. Further studies are necessary to offer treatment approaches and orthodontic mechanics of deep COS patients with various dentofacial skeletal patterns.