The mediating role of conscience stress in the relationship between compassion fatigue and nursing care quality in emergency nurses
Acil servis hemşirelerinde merhamet yorgunluğu ile hemşirelik bakim kalitesi arasindaki ilişkide vicdan stresinin aracilik rolü
  1. Tez No: 822087
  2. Yazar: SEMRA KAYACAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMGE ÇOŞKUN PALAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma ile acil hemşirelerinin bakım kalitesi algılarının, merhamet yorgunluğu ve vicdan stresi düzeylerinin tanımlanması; yaşadıkları vicdan stresinin, merhamet yorgunluğu ve hemşirelik bakım kalitesi algısı üzerine aracılık etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı türdeki bu çalışma Türkiye genelindeki 384 acil hemşiresi ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında 'Sosyodemografik Veri Toplama Formu', 'Merhamet Yorgunluğu-Kısa Ölçeği', 'Vicdan Stresi Ölçeği' ve 'Bakım Davranışları Ölçeği' kullanılmıştır. Veriler; tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Kolmogorov-Simirnov testi, Pearson Korelasyon ve path analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmada acil hemşirelerinin BDÖ-24, MY-KÖ ve Vicdan stresi ölçeği toplam puan ortalamaları sırasıyla; 5,16±0,67, 71,28±25,19, 100,48±41,97 bulundu. Vicdan stresi ölçeğinin MY-KÖ ile arasında pozitif yönde ilişki saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to define the quality of care perceptions, compassion fatigue and conscience stress levels of emergency nurses; evaluate the mediating effect of the stress of conscience they experienced on compassion fatigue and perception of nursing care quality. This cross-sectional and descriptive study was conducted with 384 emergency nurses across Turkey. 'Sociodemographic Data Collection Form', 'Compassion Fatigue-Short Scale', 'Stress of Conscience Scale' and 'Caring Behaviors Scale' were used to collect data. Data; were evaluated using descriptive statistical methods, Kolmogorov-Smirnov test, Pearson Correlation and path analysis. In the study, CBI-24, CF-SC and Conscience Stress Scale mean scores of emergency nurses were respectively; 5,16±0,67, 71,28±25,19, 100,48±41,97. A positive correlation was found between the stress of conscience scale and CF-SC (p0,05).