Lise öğrencilerinde öznel iyi oluş ve akademik beklentilerin yılmazlık, okul tükenmişliği ve okul çalışmalarına bağlanma ile ilişkisi
The relationship between subjective well being, academic expectations, resiliency, school burnout and school work engagement among high school students
- Tez No: 822088
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHİDDİN ÖĞÜLMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu araştırmanın temel amacı lise öğrencilerinde yılmazlık (içsel koruyucu faktörler, dışsal koruyucu faktörler, okula bağlılık), okul tükenmişliği, okul çalışmalarına bağlanma, öznel iyi oluş ile akademik beklentiler arasındaki ilişkinin yapısal eşitlik modellemesi ile incelenmesidir. Araştırma yordayıcı korelasyonel araştırma modelinde bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini Denizli ilinde Tabakalı Örneklem Yöntemi ile seçilen on okuldan, basit seçkisiz örneklem yoluyla seçilen 2008 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrencilerin %50.5'i kız (n=1014), %49.3ü (n=990) erkektir. 9,10,11,ve 12. sınıflarda eğitim gören katılımcıların yaşı 14 ile 20 arasında değişmektedir. Değişkenler arasındaki örüntünün değerlendirilmesinde yapısal eşitlik modeli, verilerin analizinde SPSS 25 ve LISREL 8.8 paket programları kullanılmıştır. Çalışmada öncelikle verilerin geçerliği ve güvenirliği test edilmiştir. Değişkenlere ilişkin betimleyici istatistikler ve değişkenler arasındaki ilişkiler verildikten sonra, araştırma modeli test edilmiş; lise öğrencilerinin yılmazlık( okula bağlılık, içsel koruyucu faktörler, dışsal koruyucu faktörler), okul tükenmişliği, okul çalışmalarına bağlanma, öznel iyi oluş ve akademik beklentiler arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkiler yapısal eşitlik modeli aracılığı incelenmiştir. Araştırma sonuçları araştırmacı tarafından oluşturulan modelin lise öğrencilerinden elde edilen veriler üzerinde doğrulandığı ve modelin kabul edilir olduğunu göstermektedir. Katılımcıların (A) Yılmazlık, (B) Okul Tükenmişliği, (C) Okul Çalışmalarına Bağlanma, (D) Öznel İyi Oluş ve (E) Akademik Beklenti Düzeyinin demografik değişkenlerine göre (cinsiyet , yaş, sınıf, anne eğitimi, baba eğitimi düzeyi, ekonomik düzey) incelenmesine yer verilmiştir. Öğrencilerin dışsal koruyucu faktörleri, içsel koruyucu faktörleri ve okula bağlılıklarının dolayısıyla yılmazlıklarının arttırılmasının, okul çalışmalarına bağlılıkları ile öznel iyi oluşlarının arttırılması ve okul tükenmişliklerinin azaltılması açısından önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between resilience, school burnout, schoolwork engagement, subjective well-being and academic expectations in high school students by using structural equation modeling. The study used predictive correlational model. Relations between the variables are analyzed via Structural Equation Modeling. Data is analyzed using SPSS 25 and LISREL 8.8. The sample of study consists of 2008 high school students selected by Simple Random Sampling from the 10 schools in Denizli chosen via Simple Stratified Random Sampling. 50.5 % of the sample are female (n=1014) and 49.3 % is male (n=990) The age of the participants ranges between 14 ve 20. Students are educated at high school; 9,10,11,ve 12. classes. For data analyses purposes first the reliability and validity of scales have been tested. Following that descriptive satistics and relations between variables are given. Next, conceptual model or the relationship between (A) resiliency (school connectedness, internal protective factors, external protective factors) (B) school burnout (C) school work engageement, (D) subjective well being ve (E) academic expectations have been tested. Finally, students (A) resiliency (B) school burnout (C) school work engageement, (D) subjective well being ve (E) academic expectations have been evaluated based on demographic variables (sex, age, claasroom level, mother educational , father education, economic level). Results showed that the Conceptual Models produced by the researcher verified and confirmed by the data obtained for this sample of high school students.