Ahlaki zekânın örgütsel intikam üzerine etkisinde işyeri maneviyatının aracılık rolü
The mediating role of workplace spirituality in the effect of moral intelligence on organizational revenge
  1. Tez No: 989001
  2. Yazar: FATMAHAN İPEK ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT BEDÜK, DOÇ. DR. MEHMET ALİ CANBOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı ahlaki zekânın örgütsel intikam üzerine etkisinin ve bu etki üzerinde işyeri maneviyatının aracılık rolünün olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca ahlaki zekâ ve örgütsel intikam düzeylerinin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği de tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini Selçuk Üniversitesi'nde görev yapan akademisyenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 372 akademisyen oluşturmaktadır. Araştırma bulguları, ahlaki zekânın örgütsel intikam üzerinde negatif yönlü, işyeri maneviyatı üzerinde pozitif yönlü, işyeri maneviyatının ise örgütsel intikam üzerinde negatif yönlü ve anlamlı bir etkilere sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Ahlaki zekânın boyutlarından öz denetim ve vicdanın örgütsel intikam üzerindeki etkisinde işyeri maneviyatının aracılık rolü yokken; Ahlaki zekânın boyutlarından nezaket ve empatinin örgütsel intikam üzerindeki etkisinde işyeri maneviyatının aracılık rolü olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Demografik değişkenlere ilişkin fark testleri, bazı değişkenlerin anlamlı farklılık yarattığını göstermektedir. Özellikle çalışma süresi ve pozisyon değişkenleri hem ahlaki zekâ hem örgütsel intikam hem de işyeri maneviyatı üzerinde anlamlı düzeyde farklılıklar ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the effect of moral intelligence on organizational revenge and whether workplace spirit plays a mediating role in this effect. Furthermore, it sought to determine whether levels of moral intelligence and organizational revenge differed according to demographic characteristics. The research population consisted of academics working at Selçuk University. The sample comprised 372 academics. The research findings revealed that moral intelligence has a negative and significant effect on organizational revenge, while workplace spirit has a positive and significant effect on organizational revenge. While workplace spirit did not mediate the effect of self-control and conscience (dimensions of moral intelligence) on organizational revenge, it did mediate the effect of kindness and empathy (dimensions of moral intelligence) on organizational revenge. Difference tests regarding demographic variables showed that some variables created significant differences. In particular, variables such as length of service and position revealed significant differences in moral intelligence, organizational revenge, and workplace spirituality.