İlköğretim matematik öğretmen adaylarının inovatif okuryazarlık düzeyleri ile matematiksel modellemeye yönelik tutum ve öz yeterlik algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of primary mathematics teacher's perceptions and attitudes towards mathematical modeling with innovative literacy levels
  1. Tez No: 822121
  2. Yazar: SALİHA KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT YAZICI, DR. BARIŞ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmanın amacı ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının inovatif okuryazarlık düzeyleri ile matematiksel modelleme tutum ve öz yeterlik arasındaki ilişkiyi cinsiyet, sınıf ve modelleme dersi alıp almama değişkenine göre incelemektir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılan araştırmanın çalışma grubunu seçkili örnekleme yönteminden uygun örnekleme yöntemi ile seçilen öğretmen adayları oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Yüksel (2022) tarafından geliştirilen“İnovatif Okuryazarlık Ölçeği (İOÖ)”, Asempapa (2018) tarafından geliştirilen Demir ve diğ., (2023) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan“Matematiksel Modelleme Tutum Ölçeği (MMTÖ)”ve Koyuncu ve diğ. (2016) tarafından geliştirilen“Matematiksel Modelleme Öz-Yeterlik Ölçeği (MMÖÖ)”seçilmiştir. Öğretmen adaylarına uygulanan ölçekler SPPS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarından elde edilen bulgular betimsel istatistikler, bağımsız grup t-testi, tek yönlü varyans analizi ve pearson korelasyon katsayısı ile sunulmuştur. Araştırmanın sonucunda ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının İO, MMT ve MMÖ düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Cinsiyet değişkeni ile İOÖ, MMT ve MMÖ arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Sınıf seviyesi değişkeni ile İO arasında istatistiksel açıdan istatistiki olarak anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Sınıf seviyesi değişkeni ile MMT ve MMÖ arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Modelleme dersi alıp almama değişkeni ile MMT arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Modelleme dersi alıp almama değişkeni ile İO ve MMÖÖ arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark tespit edilememiştir. İO ile MMT arasında anlamlı, zayıf ve pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. İO ile MMÖ arasında anlamlı, orta ve pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. MMT ile MMÖ arasında anlamlı, orta ve pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between innovative literacy levels, mathematical modeling attitude and self-efficacy of primary school mathematics teacher candidates according to gender, grade level and whether or not to take modeling lessons. The study group of the research, in which the relational survey model, which is one of the quantitative research methods, was used, consists of pre-service teachers selected by the convenient sampling method from the selective sampling method. As a data collection tool,“Innovative Literacy Scale (IOS)”developed by Yüksel (2022),“Mathematical Modeling Attitude Scale (MMTS)”developed by Asempapa (2018) and adapted into Turkish by Demir et al. (2023), and Koyuncu et al. . (2016)“Mathematical Modeling Self-Efficacy Scale (MMÖS)”was chosen. The scales applied to the pre-service teachers were analyzed with the SPPS 22.0 program. The findings obtained from the analysis results are presented with descriptive statistics, independent group t-test, one-way analysis of variance and pearson correlation coefficient. As a result of the research, it was found that primary school mathematics teacher candidates had high levels of PI, MMT and MME. No statistically significant difference could be found between the gender variable and the ARS, MMT and MME. There was no statistically significant difference between the grade level variable and IO. A statistically significant difference was found between the grade level variable and MMT and MME. A statistically significant difference was found between the modeling course variable and MMT. There was no statistically significant difference between the modeling course taking or not and the PI and MMÖS. A significant, weak and positive correlation was found between IO and MMT. A significant, moderate and positive relationship was found between IO and MME. A significant, moderate and positive relationship was found between MMT and MME.