Türkiye'de eğitim programı alanında yapılmış lisansüstü tezlerin incelenmesi (1985-2021)
Examination of graduate theses made in the field of educational program in Turkey (1985-2021)
  1. Tez No: 822137
  2. Yazar: ENGİN KURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de 1985-2021 yılları arasında Eğitim Programı konulu yapılan lisansüstü (yüksek lisans, doktora, sanatta yeterlik, tıpta uzmanlık) tezlerin çeşitli değişkenlere bağlı olarak incelenmesi ve eğitim programı çalışmalarına katkı sunması amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemi kullanılarak yapılırken, veri toplama aracı olarak doküman inceleme tekniği kullanılmıştır. Araştırmaya konu olan lisansüstü çalışmalara YÖK tez merkezinden“eğitim programı”kelimesinin aratılması ile ulaşılmıştır. Araştırmanın örneklemi 410 yüksek lisans tezi, 310 doktora tezi, 6 tıpta uzmanlık ve 1 adet sanatta yeterlik olmak üzere 727 çalışmadan oluşmaktadır. Araştırmaya konu olan 727 adet lisansüstü çalışma betimsel analiz yöntemiyle, türüne, yılına, üniversitesine, enstitüsüne, anabilim dalına, konusuna, araştırma yöntemine, araştırma model ve desenine, veri toplama araçlarına, örneklem büyüklüğüne, verilerin kaynağına, danışman unvanına, araştırmacı cinsiyetine, yazım diline ve sayfa sayısına göre incelenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda; yüksek lisans çalışmalarının daha fazla olduğu, eğitim programı çalışmalarının Gazi Üniversitesinde en fazla olduğu, veri kaynağının daha çok öğrenciler olduğu, eğitim bilimleri başta olmak farklı anabilim dallarında ve konularda çalışmaların olduğu, kadın araştırmacıların daha fazla çalışmada bulunduğu ve profesör unvanına sahip danışmanların daha fazla olduğu gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Tüm bu çalışmanın neticesinde eğitim programları konulu çalışmaların daha fazla disiplinde çalışılması, araştırmalardaki odağın öğrencilerden ve eğiticilerle sınırlandırılmadan daha geniş kitlelere yayılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the postgraduate theses (master's, doctorate, proficiency in art, specialization in medicine) on the Education Program between 1985-2021 in Turkey depending on various variables and to contribute to the studies of the education program. While the research was conducted using qualitative research method, document analysis technique was used as a data collection tool. The graduate studies that are the subject of the research were reached by searching the word“educational program”from the thesis center of YÖK. The sample of the research consists of 727 studies, including 410 master's theses, 310 doctoral theses, 6 specialization in medicine and 1 proficiency in art. 727 postgraduate studies subject to the research were analyzed by descriptive analysis method, by type, year, university, institute, department, subject, research method, research model and design, data collection tools, sample size, data source, consultant title, researcher gender, writing language. and analyzed according to the number of pages. In line with the data obtained; It has been concluded that there are more graduate studies, education program studies are the most in Gazi University, the data source is more students, there are studies in different departments and subjects, there are more female researchers working and there are more professors with the title of professor. As a result of all this study, it is suggested that studies on education programs should be studied in more disciplines and that the focus of research should be spread to wider audiences without being limited to students and educators.