Dijital liderliğin psikolojik sahiplenme aracılığıyla, yenilikçi iş davranışı ve bilgi paylaşım davranışının yararlılık üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the impact of digital leadership on innovative work behavior and the usefulness of knowledge sharing behavior through psychological ownership
  1. Tez No: 822136
  2. Yazar: BARAN ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZEL SEBETCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmada dijital liderliğin psikolojik sahiplenme aracılığıyla yenilikçi iş davranışı ve bilgi paylaşım davranışının yararlılığı üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada bağımlı değişkenler“Yenilikçi İş Davranışı”ve“Bilgi Paylaşım Davranışının Yararlılık Boyutu”, aracı değişken psikolojik sahiplenmenin“Duygusal Sahiplenme”ve“İş Temelli Sahiplenme”alt boyutları ve bağımsız değişken ise dijital liderliğin“Destekleyici”ve“Yenilikçi”alt boyutları değişkenleridir.Araştırmanın amacına uygun olarak çalışmada 8 model kurgulanmıştır. PLS-SEM yöntemiyle dijital liderliğin“Destekleyici”ve“Yenilikçi”alt boyutlarının yenilikçi iş davranışı ve bilgi paylaşım davranışının yararlılığı üzerinde psikolojik sahiplenmenin aracı etkisi VAF değeri ile belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada Ankara ilinde bulunan teknokentlerde çalışan 287 bilişim sektörü yönetici ve personeline yönelik anket formu ile veriler toplanmıştır. Çalışmada anket yoluyla elde edilen veriler SPSS 28.0 istatistik paket programı ve SmartPLS 4.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda“Destekleyici”ve“Yenilikçi”dijital liderlik anlayışlarınınçalışanların yenilikçi iş davranışı ve bilgi paylaşım davranışının yararlılığı üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkisi olduğu ancak bu etkinin bir kısmının psikolojik sahiplenmenin“Duygusal Sahiplenme”ve“İş Temelli Sahiplenme”alt boyutları aracılığıyla gerçekleştiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the effect of digital leadership on innovative work behavior and usefulness of knowledge sharing behavior through psychological ownership. The dependent variables in the study are“Innovative Work Behavior”and“Usefulness Dimension of Knowledge Sharing Behavior”, the mediating variable is the“Emotional Ownership”and“Work-Based Ownership”sub-dimensions of psychological ownership, and the independent variable is the“Supportive”and“Innovative”sub-dimensions of digital leadership. 8 models were constructed in the study in accordance with the purpose of the study. With PLS-SEM method, the mediating effect of psychological ownership on the usefulness of innovative business behavior and knowledge sharing behavior of the“Supportive”and“Innovative”sub-dimensions of digital leadership was tried to be determined with VAF value. In the study, data were collected with a questionnaire form for 287 IT sector managers and personnel working in technocities in Ankara province. The data obtained through the questionnaire were analyzed using SPSS 28.0 statistical package program and SmartPLS 4.0 program. As a result of the research, it was revealed that“Supportive”and“Innovative”digital leadership understandings have a positive and significant effect on employees' innovative work behavior and the usefulness of knowledge sharing behavior, but some of this effect is realized through the“Emotional Ownership”and“Work-Based Ownership”sub-dimensions of psychological ownership.