Investigation of machining inaccuracies in turning
Tornalama işleminde işleme hatalarının incelenmesi
  1. Tez No: 8222
  2. Yazar: MUSTAFA TÜKENMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MACİT KARABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET TORNALAMA İŞLEMİNDE İŞLEME HATALARININ İNCELENMESİ TÜKENMEZ, Mustafa Yüksek Lisans Tezi, Mak. Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Yard. Doç. Dr. Macit KARABAY Şubat 1990, 1 17 sayfa Bu çalışmada işletme sisteminin sehiminden, kalem aşınmasından ve kızak aşınmasından dolayı meydana gelen işleme hatalarının önceden belirlenmesi için bir model geliştirildi. Bu model Turbo PASCAL IV dilinde bil gisayara uygulandı. Program girdileri, genel amaçlı bir tor nanın fiziksel özellikleri ve çalışma koşulları, kesme kale minin kalem açılan, kalem aşınma miktarını belirlemeye yarayan sabitler vs. gibi özellikleri ve iş parçası özellikle ridir. Çıktılar ise ortaya çıkan toplam hata ve kızak aşınma profilidir. Toplam hata izin verilen en büyük toleransla karşılaştırılır. Eğer hata daha büyükse kesme parametre leri değiştirilerek bu hata azaltılır. Bilgisayar programından elde edilen sonuçlar, atölye de genel amaçlı bir torna tezgahında yapılan deneyden alı nan sonuçlarla karşılaştı rılmıştır. Anahtar Kelimeler : İşleme hataları, deformasyon, kalem aşınması, kızak aşın ması. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 625.02.04 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF MACHINING INACCURACIES IN TURNING TÜKENMEZ, Mustafa M.Sc. in Mechanical Eng. Supervisor : Asst. Prof. Dr. Macit KARABAY February 1990, 117 pages In this study, a model is developed to predict machining errors due to deflection of processing system, tool wear and slideway wear. This model is applied to PC in Turbo PASCAL IV language. The program inputs are the physical characteristics and operating conditions of a general purpose lathe, cutting tool properties such as tool angles, constants for the prediction of tool wear rate, etc, and workpiece material properties. Outputs are the total error introduced and the slideway wear profile. Total error introduced is compared with allowable tolerance limits. If error is greater than maximum tolerance, this error is reduced by changing cutting parameters. Theoretical results of the computer program are compared with experimental results obtained on a general purpose lathe in the workshop. Keywords : Machining errors, deflection, tool wear, slideway wear. Science Codes : 625.02.04 m