Union, intersection and difference in solid modeling applications
  1. Tez No: 8221
  2. Yazar: MUTLU ÇANGA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET KATI MODELLEME UYGULAMALARINDA BİRLEŞİM, KESİŞİM VE FARK İŞLEMLERİ ÇANGA, Mutlu Yüksek Lisans Tezi, Mak. Muh. Bolumu Tez Yöneticisi! Doc. Dr. Mustafa İlhan Gökler Şubat 1990, 125 sayfa Bu çalışmada, düzlemsel çokgenlerden oluşmuş, üç boyutlu nesneler üzerinde, bilgisayar yardımıyla küme işlemlerinin gerçekleştirilmesine yönelik bir modelleme yöntemi sunulmuştur- Bu yöntemin kullanımıyla, herhangi iki nesnenin birleşim, kesişim veya fark alma gibi küme işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Nesnenin, hacim, ağırlık merkezi, belirli bir eksene göre atalet momenti gibi özellikleri de, bu yöntemi kullanarak, kolaylıkla hesaplanabilir. Bu çalışmada sunulan modelleme yaklaşımı, gölgelendirme, görünmez çizgilerin elenmesi ve ışın izleme gibi pek çok görüntüleme işlemlerinin uygulanabilmesine taban hazırlayacak niteliktedir. Kullanılan yöntemde, üç boyutlu nesneler, uygun şekilde bir araya getirilen düzlemsel çokgenlerletemsil edilmiştir. Çokgeni erdeki kenar sayısında herhangi bir kısıtlama yoktur. Nesnelerin kesişimi, uzayda iki çokgenin keşi simine indirgenmiş ve parçalanmış çokgenlerin bir diğerine göre olan konumları, içinde ya da dışında olarak sinif lanmiştir. Daha sonra, bu bilgilerin nesnede bulunan diğer çokgenlere de aktarılmasıyla nesneler arası göreceli konumlama sağlanmıştır. Anahtar Kel i mel er s Bilgisayar yardımıyla tasarım, küme işlemleri, j kati modeli eme Bilim kodus 625.02.607 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT UNION, INTERSECTION AND DIFFERENCE IN SOLID MODELING APPLICATIONS ÇANGA, Mutlu M.S. in Mechanical Eng. Supervisors Assoc. Prof. Dr. Mustafa İlhan Gökler February 1990, 125 pages In this study, a 3D solid modeling method is introduced to handle the computer aided Boolean operations of 3D objects of any shape, consisting of planar polygons. By the use of this method, Boolean operations such as union intersection and difference can easily be performed between any two objects of arbitrary shape. The mass properties such as volume, center of gravity, moment of inertia may also easily and conveniently be calculated using this technique. In addition, this approach introduced, provides a base to perform many rendering operations, like surface shading, hidden line removal and ray tracing. The core of the method treats the objects as a collection of planar polygonal boundaries having arbitrary number of edges. The object intersections Are mconsidered as the intersection of individual polygons. The information about the relative location of the divided parts of the polygons is obtained during the intersection operations and this information is propagated to other polygons in order to define their inside/outside state, required for decision in Boolean operations. Key words s Computer aided design, Boolean operations, solid modeling. Science code s 625.Ö2.607 iv