İlkokul fen öğretiminde blok tabanlı robotik kodlama uygulamaları
Block based robotic coding applications in primary school science teaching
  1. Tez No: 822214
  2. Yazar: YAREN FİLİZ KARASU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ŞENLER PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
STEM fen (science), teknoloji (technology), mühendislik (engineering) ve matematik (mathematics) kelimelerinin İngilizce baş harflerinin birleştirilmesiyle ortaya çıkan bir kısaltmadır. STEM; fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarını bütünleştirilmiş bir şekilde eğitime entegre edilmesidir. STEM yaklaşımında kullanılan etkinlik türlerinden biri kodlama etkinlikleridir. Öğrencilerin kodlama etinliklerinde başarılı olabilmesi ve olumlu tutum geliştirebilmesi için kodlama eğitiminde görsel ve basit araçlar yani blok tabanlı kodlama araçları üretilmiştir. Blok tabanlı kodlama araçları sürükle bırak mantığı ile çalışan basit ve görsel araçlardır. STEM etkinliklerinin kodlama etkinlikleriyle zenginleştirilmesi STEM ile teknolojiyi daha çok bütünleştirecektir. Bu çalışma ile öğrenciler, blok tabanlı kodlama eğitimi içerisinde STEM etkinlikleriyle ürün geliştirirken kodlama eğitiminde öğrendiklerini ürüne entegre edebilmesini sağlayacaktır. Bu nedenle öğrencilerin problem çözme becerilerini, fen bilimleri öğrenme isteklerini ve düşünme becerilerini zenginleştirmesi bakımından önemlidir. Bu araştırmanın amacı ise blok tabanlı kodlama etkinliklerinin öğrencilerin bilimsel yaratıcılığına, problem çözme becerilerine ve STEM tutumlarına etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden zayıf deneysel desen olan tek grup ön-test, son-test deseni kullanılmıştır. Çalışma grubunu, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Hatay İli'nde olan bir ilkokulda 4. sınıfta okuyan, 49 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Bilimsel Yaratıcılık Ölçeği”,“Problem Çözme Becerilerine Yönelik Algı Ölçeği”, ve“STEM Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS 20.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Veriler parametrk olmayan testlerden Wilcoxon Signed Ranks testi ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak blok tabanlı kodlama etkinlikleri yapan öğrencilerin, problem çözme becerilerinde ve STEM tutum ölçeğinin 21.yüzyıl becerileri alt boyutunda ön-test, son-test puanları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
STEM is an abbreviation that is formed by combining the English initials of the words science, technology, engineering and mathematics. STEM; is the integration of science, technology, engineering and mathematics fields into education in an integrated way. One of the types of activities used in the STEM approach is coding activities. In order for students to be successful in coding activities and to develop a positive attitude, visual and simple tools in coding education, namely block-based coding tools, have been produced. Block-based coding tools are simple and visual tools that work with drag-anddrop logic. Enriching STEM activities with coding activities will further integrate STEM and technology. With this study, students will be able to integrate what they have learned in coding education into the product while developing products with STEM activities within block-based coding education. For this reason, it is important in terms of enriching students' problem-solving skills, their desire to learn science and their thinking skills. The aim of this research is to examine the effect of block-based coding activities on students' scientific creativity, problem-solving skills and STEM attitudes. In the study, a single group pretest-posttest design, which is a weak experimental design from quantitative research methods, was used. The study group consists of 49 students studying in the 4th grade in a primary school in Hatay province in the 2021-2022 academic year. In the study,“Scientific Creativity Scale”,“Perception Scale for Problem Solving Skills”, and“STEM Attitude Scale”were used as data collection tools. The data were analyzed with SPSS 20.0 package program. The data were analyzed by Wilcoxon Signed Ranks test from non-parametry tests. As a result, a measurement variable was determined between the pre-test and post-test scores of students who made block layouts in problem solving processes and STEM attitude management in the 21st century.